eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Markus Söder bajor tartományi miniszterelnök a Németország oltóanyag-ellátásáról és a koronavírus-járvány elleni nemzeti oltási stratégiáról rendezett videokonferencia utáni sajtóértekezleten a berlini kancellári hivatalban 2021. február 1-jén.
Nyitókép: MTI/EPA/Action Press pool/Henning Schacht

Lázadás: tartományi hatáskörben működtetné az egyik német atomerőművet Markus Söder

Április 15-én bezárt a három még működő atomerőmű Németországban. Noha számos politikus és több tekintélyes gazdasági szervezet az energiaellátás nehézségeire hivatkozva ezzel nem értett egyet, a nukleáris energiáról való lemondást végül mindenki elfogadta. Még az egyik fő tiltakozó, a bajor miniszterelnök is, aki azonban máris meggondolt magát.

Németországban a 2011-es fukusimai nukleáris katasztrófa után határozta el az akkori, Angela Merkel vezette kormány, hogy szakít a nukleáris energia használatával, és fokozatosan, 2022 végéig leállítja mind a 17 atomerőművet. Az Ukrajnában zajló háború nyomán kialakult, Németországot különösen sújtó energiaválság miatt az erőművek bezárását Olaf Scholz kancellár döntése alapján április 15-re halasztották. A Baden-Württenberg tartományi Neckarwestheim 2, az Alsó-Szászországban működő Emsland és a a bajorországi Isar 2 erőmű ezzel bontásra ítéltetett.

A múlt hét végén a helyszínen búcsúzott az Isar 2 erőműtől Markus Söder bajor miniszterelnök. A kisebbik konzervatív ellenzéki párt, a CSU elnöke az erőmű bezárását óriási hibának, egyben bűnnek nevezte, és mindenekelőtt az atomenergiáról való lemondás élharcosát, a Zöldek Pártját vádolta a történtekért. Ennek ellenére az általa vezetett tartomány tiszteletben tartja a kormány döntését, és ennek megfelelően cselekszik – fogalmazott a CSU elnöke, aki azt is hozzátette, hogy az atomenergiáról való lemondás jelen pillanatban "visszafordíthatatlan".

Alig több mint huszonnégy órával később a bajor politikus azonban meggondolta magát. A Bild am Sonntag című lapnak nyilatkozva Söder a "visszafordíthatatlanságot" már egyetlen szóval sem említette, és hangsúlyozta, hogy az általa vezetett tartomány tovább kívánja működtetni az Isar 2-t.

A CSU elnöke felszólította a kormányt, hogy teremtsék meg az ehhez szükséges jogi feltételeket, ami biztosítaná egyben azt is, hogy

az erőmű tartományi hatáskörben, de egyben állami felelősséggel működhetne tovább.

A bajor kormányfő nyilatkozata nagy felháborodást keltett.

A parlamenti pártok a nagyobbik konzervatív párt, a CDU és a radikális jobboldali AfD kivételével élesen bírálták Södert, köztük az erőművek bezárását április 15-ig hevesen ellenző legkisebb koalíciós párt, a szabad demokrata FDP is.

"Lehangoló, hogy egy tartományi miniszterelnök ennyire hanyagul figyelmen kívül hagyja az alkotmányos rendelkezéseket és a nukleáris biztonság kérdéseit" – hangoztatta a zöld párti szövetségi környezetvédelmi miniszter. Steffi Lehmke utalt arra, hogy az atomenergiával kapcsolatos minden felelősség a szövetségi kormányt terheli, ezért a tartományok csakis a központi kormány engedélyével ellenőrizhetik az erőműveket.

Ezért a reaktor esetleges újbóli működtetéséhez központi jóváhagyás kellene – hangoztatta a miniszter, aki a bajor kormányfő követelését – az idei bajor tartományi választásokra utalva – választáspolitikai manővernek minősítette.

Hasonlóan nyilatkozott az FDP alelnöke, Johannes Vogel is, aki szerint

Söder úgy váltogatja nézeteit, mint más az alsónadrágját.

A legnagyobb kormánypárt, az SPD parlamenti frakciójának vezető politikusa arra emlékeztetett, hogy a 2011-es fukusimai atomkatasztrófa után Söder azzal fenyegetőzött, hogy lemond, ha az Angela Merkel vezette akkori kormánykoalíció ragaszkodik az atomenergiához.

Egyedül a nagyobbik konzervatív párt, a CDU támogatta Söder kezdeményezését. Jens Spahn, a CDU parlamenti frakciójának alelnöke Twitter-üzenetében azt hangoztatta, hogy most pragmatikus megoldásokra van szükség.

Ha Bajorország hajlandó vállalni a politikai és technikai felelősséget az erőmű további működtetésért, a szövetségi kormánynak ezt lehetővé kell tennie – hangsúlyozta a politikus.

Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×