Rendkívüli kitüntetést kap Angela Merkel hétfőn, a II. világháború utáni Németország történetében mindössze ketten, Konrad Adenauer és Helmuth Kohl kapták meg eddig.
"Olyan állami vezetőknek adják, akik a német történelem szempontjából jelentős tetteket hajtottak végre, ezért is van ez a díjátadás ennyire a viták kereszttüzében" - vetette fel az InfoRádió megkeresésére Prőhle Gergely, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Tanulmányok Intézetének igazgatója.
Szerinte nagyon ellentmondásos a helyzet, mert az előző két kitüntetettnél egyértelműen rá lehetett mutatni, mi volt az a történelmi tett, törekvés, amiért megkapták:
- Konrad Adenauer a nyugati kötődés megszilárdításáért, a Westbindungért részesült benne,
- Helmuth Kohl esetében pedig a német egységben és az európai újraegyesítésben szerzett érdemeiért járt az érdemrend.
De mi a helyzet Angela Merkellel?
"Az ő esetében ilyen egyértelmű célt, törekvést, tettet nem lehet meghatározni. A vele kapcsolatban leggyakrabban elhangzó vád vagy kifogás, hogy ő voltaképpen
ügyintéző módján élt az adódó lehetőségekkel, történelmi-politikai profilja nem lett a 16 év alatt.
A másik álláspont viszont az, hogy Németország 16 sikeres éve köszönhető a merkeli kormányzásnak, függetlenül attól, hogy bármiféle történelmi perspektíva kirajzolódott-e, és függetlenül attól is, hogy az elmúlt egy év látványosan bizonyítja azt, hogy mindazok a korábbi törekvések, fel-felvillanó célok, amelyek Merkellel hozhatók összefüggésbe, gyakran kártyavárként omlanak össze, legyen szó akár az orosz energiafüggésről vagy az atomenergiából való kiszállásról" - magyarázta a vitát Prőhle Gergely.
Hogy a közeljövőben feljövőben van-e valamilyen csillag a német politika egén, arról a szakértő úgy vélekedett, nehéz ilyet megjósolni, de személyes véleménye azért van.
"Én ilyet nem látok. Angela Merkel kitüntetése kapcsán az is felmerül, hogy ha ő most megkapja, akkor vajon miért nem kapta meg az ikonikus szociáldemokrata személyiség Willy Brandt, aki azért mégiscsak a második világháborút követően a nagy megbékélés szimbóluma volt, ahogy térdet hajtott Varsóban a II. világháború áldozatainak emlékműve előtt."
A mai politikában szerinte egymást követik a rövid életű ügyek, nagyon kevés olyan
politikusi arcél
rajzolódik ki, amelynél valamilyen hosszútávú stratégia követését lehetne észlelni.