eur:
408.18
usd:
387.72
bux:
77771.12
2024. november 17. vasárnap Gergő, Hortenzia
A USS Milius (DDG 69) amerikai rakétás romboló. Forrás:Twitter/7th Fleet
Nyitókép: Forrás:Twitter/7th Fleet

Amerikai flottatüntetés Tajvannál

A Milius amerikai romboló áthaladt a Tajvani-szoroson alig pár nappal azután, hogy Kína befejezte a sziget közelében végzett hadgyakorlatot.

Az amerikai 7. flotta tájékoztatása szerint az Arleigh-Burke osztályú rakétás romboló a nemzetközi jognak megfelelően, a nyílt tengeren hajózott át a szoroson, és a művelet arra hívta fel a figyelmet, hogy az Egyesült Államok kiáll a nyitott és szabad indiai- és csendes-óceáni térség mellett.

Az Egyesült Államok a vitatott hovatartozású Dél-kínai-tengeren is rendszeresen hajt végre hasonló, demonstratív műveleteket. A Milius az előző héten az egyik olyan mesterséges szigetet közelítette meg, amelyet Kína alakított ki az ellenőrzése alatt álló területen, és amelyet ugyanakkor más országok is maguknak követelnek.

A USS Milius (DDG 69) amerikai rakétás romboló Tajvan közelében hajózik. Forrás:Twitter/7th Fleet
A USS Milius (DDG 69) amerikai rakétás romboló Tajvan közelében hajózik. Forrás:Twitter/7th Fleet

A kínai hadsereg az előző héten a precíziós csapásmérést és Tajvan blokád alá vonását gyakorolta, a művelet múlt hétfőn ért véget. Kína szakadár tartományának tekinti az 1949, a kínai kommunisták polgárháborús győzelme óta saját kormányzattal rendelkező szigetet. A kínai vezetés deklaráltan figyelmeztetésnek szánta a Tajvan közelében rendezett hadgyakorlatot, miután Caj Jing-ven tajvani elnök találkozott Kevin McCarthyval, az amerikai képviselőház elnökével.

Harckészültség a USS Milius (DDG 69) fedélzetén. Forrás:Twitter/7th Fleet
Harckészültség a USS Milius (DDG 69) fedélzetén. Forrás:Twitter/7th Fleet

A Milius áthaladását követően a kínai hadsereg azt közölte, hogy figyelemmel követte a történéseket, és továbbra is magas szintű készültségben van. Kína sosem mondott le nyíltan arról, hogy akár erővel is visszaszerezze az ellenőrzést Tajvan fölött.

Címlapról ajánljuk
Magyar diákok a világátlag felett

Magyar diákok a világátlag felett

A számítógépes és információs műveltséget mérő modulban Magyarország 10. lett a 34 résztvevő ország közül a tanulók digitális kompetenciáit vizsgáló nemzetközi ICILS-mérésben. Az Oktatási Hivatal elnöke az InfoRádióban elmondta: a magyar diákok számítógépes tudása nemzetközi szinten is jónak mondható, amit egyebek mellett az is bizonyít, hogy átlageredményük 29 ponttal haladta meg a mérésben részt vevő országok átlagát.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Összeomlott a kormány Európa legerősebb országában, feszült küzdelem jön – Mire számíthatunk?

Összeomlott a kormány Európa legerősebb országában, feszült küzdelem jön – Mire számíthatunk?

Február 23-án előrehozott választások jönnek az Európai Unió legnagyobb gazdaságában, Németországban, miután szétesett Olaf Scholz hármas koalíciója. A jelenlegi felmérések szerint nagy eséllyel visszatérhet a hatalom csúcsára Angela Merkel pártja, a konzervatív CDU, egy a Merkel-érával kritikus jelölttel, Friedrich Merzcel az élen. A szélsőjobboldali AfD előretörésével azonban a hagyományos pártok annyira meggyengültek, hogy újra hármas koalíció jöhet, és a három pártból kettő szinte bizonyosan a nemrég véget ért közlekedésilámpa-koalícióból csatlakozhat a konzervatív erő mellé.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×