eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Az ukrán hadsereg rakétákkal lőtte az orosz kézen lévő Donyecket. Fotó: Twitter
Nyitókép: Fotó: Twitter

Kiszámolták, mennyibe kerül Németországnak az ukrajnai háború

Az egy éve tartó ukrajnai orosz háború idén Németország bruttó hazai termékének (GDP) négy százalékát emészti fel. Ez egyben azt is jelenti, hogy a háború következtében 2023 végéig minden egyes német állampolgár jóléte 2000 euróval csökken – közölte a berlini székhelyű Német Ipari és Kereskedelmi Kamara (DIHK).

Az Oroszország által indított háború Németországban jelentős gazdasági veszteségeket okoz ebben az évben is. Erről nyilatkozott a a DIHK elnöke, Peter Adrian a Rheinische Post című lapnak.

A szervezet becslése szerint a háború kezdetétől 2023 végéig Németország bruttó hazai termékének négy százalékát veszíti el. Ez egyben azt is jelenti, hogy

minden egyes állampolgár jólétére átszámítva 2000 euróval kevesebb jut.

Mindez egyértelműen tükröződik az egyes cégek, illetve vállalatok mérlegeiben is. A háború nyomán jelentős mértékben megnövekedett gáz-, illetve villamosenergia-költségekkel szembesülnek. A kamara vezetője utalt arra, hogy az ipar részesedése gazdaságban jóval nagyobb arányú, mint több más országban. Ezen belül az ipar fontos ágazatai energiaigényesek. Ebből fakadóan a német vállalatokat különösen súlyosan érintik a háború következményei.

"Ez a magyarázata annak, hogy a 2023-2024-es gazdasági kilátások alacsonyabbak, mint több más országban. Ez már a 2022-es esztendőre is jellemző volt" – jelentette ki a kamara vezetője. Utalt arra, hogy a gáz ára Németországban háromszor-ötször olyan magas, mint az Egyesült Államokban. az áram ára a német középvállalatok számára pedig négyszerese a franciaországi árnak. A szomszédos Franciaország ugyanakkor nagymértékben támaszkodik az atomenergiára.

Egy másik jelentés ugyanakkor arról tanúskodik, hogy az országba érkezett ukrán menekültek enyhíthetik a szakember-, illetve munkaerőhiányt. A háború kitörése óta mintegy 1,1 millió ukrán menekült érkezett az országba. A Szövetségi Munkaügyi Hivatal azzal számol, hogy az elkövetkező időszakban tovább emelkedik majd az ukrán menekültek száma a munkaerőpiacon.

A hivatal egyik vezetője szerint a háború kezdete óta már mintegy

65 ezer menekült helyezkedett el társadalombiztosításhoz kötött munkakörökben.

Ezenkívül több mint 20 ezer ukrán menekült helyezkedett el csökkentett munkaidejű állásban.

Várható az is, hogy az elkövetkező hetekben, illetve hónapokban ez a szám erőteljesen növekedni fog, mihelyst a háború sújtotta országból érkezettek elvégzik a Szövetségi és Migrációs Menekültügyi Hivatal integrációs és szakmai nyelvtanfolyamait.

A hivatal illetékese, Daniel Terzenbach szerint a menekültek nagy része Németországban kíván maradni, kész a nyelvet megtanulni, és munkát vállalni. Hangsúlyozta, hogy szinte mindenkinek van esélye a munkaerő-piaci elhelyezkedésre.

Címlapról ajánljuk
Takács Ernő: 2025 hozhatja fellendülést az ingatlanfejlesztési piacon

Takács Ernő: 2025 hozhatja fellendülést az ingatlanfejlesztési piacon

Az ipari ingatlanoké most a slágerpiac, az iroda-, a vásárlóközpont-, szállodafejlesztés közül a legtrendibb – mondta Takács Ernő, az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában. Természetesen elemezte más szegmensek helyzetét is, így a lakás- és szállodapiaci helyzetet és az irodabérléssel kapcsolatos újdonságokat is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Váratlan fordulat az építőiparban: a külföldi munkaerő már nem jön Magyarországra

Váratlan fordulat az építőiparban: a külföldi munkaerő már nem jön Magyarországra

Jelentős kihívásokkal néz szembe az utóbbi években a hazai építőipar, így talán soha nem volt még akkora jelentősége a technológiai újításoknak, mint manapság. Hol tartunk most az építőipari ciklusban? Elértük már a mélypontot vagy továbbra is lefelé tartunk? Mire számíthatunk a következő években az iparág és a technológiai újítások terén? Többek között ezekről kérdeztük Ézsiás Miklóst, a zsaluzatokkal, állványzatokkal és mérnöki szolgáltatásokkal foglalkozó PERI Magyarország ügyvezető igazgatóját.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×