eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Nyitókép: Pexels

Ez lehet a második betegség, amelyet sikerül teljesen eltörölni

A feketehimlő után a guineaféreg-betegség lehet a második olyan kór, amelyet teljesen sikerül eltüntetni a Föld színéről.

Korábban afrikai és ázsiai emberek millióinak életét keserítette meg a betegség, amelyet gyógyszerek nélkül sikerülhet teljesen felszámolni: a The Guardian cikke szerint 2022-ben mindössze 13-ra csökkent a jelentett esetek száma az amerikai Carter Központ adatai alapján. Ha a számot megerősítik, az lesz a valaha a guineaféreg-betegség történelmében leírt legalacsonyabb szám.

2021-ben is igazán alacsony, mindössze 15 volt a frissen diagnosztizált megbetegedések száma, ami azoknak az erőfeszítéseknek köszönhető, melyekkel több mint 40 éve igyekeznek megelőzni a betegség kialakulását többek között az ivóvíz minőségének javításával.

Ha tényleg eltűnik a betegség, ez lehet a második olyan kór, amelyet teljes mértékben sikerül eltüntetni a Földről, ráadásul

nem oltás vagy gyógyszer segítségével, hanem az átadás megelőzésével.

"Partnereink, különösen az érintett falvakban élők, nap mint nap velünk együtt dolgoznak azon, hogy megszabadítsuk a világot ettől a csapástól. Bátorít bennünket, hogy célunk hamarosan megvalósulhat" – nyilatkozott az adat kapcsán Jimmy Carter volt amerikai miniszterelnök, a Carter Központ társalapítója.

A központ 1986-ban kezdte meg munkáját a guineaféreg-betegséggel szemben: akkor

évente 3,5 millió ember fertőződött meg

21 ázsiai és afrikai országban. Pakisztán, India és Uganda már megszabadultak a kórtól, tavaly pedig a Dominikai Demokratikus Köztársaság is csatlakozott a már tiszta országok csapatához. A Közép-Afrikai Köztársaság is csak egy feltételezett esetet jelentett, melyet vizsgálnak.

Jelenleg a következő országokban fordul még elő endémiásan a megbetegedés (zárójelben a 2022-es adat):

  • Csád (6)
  • Dél-Szudán (5)
  • Etiópia (1)
  • Angola, Mali és Szudán, ahol nem jegyeztek fel tavaly megbetegedést.

Ahhoz, hogy teljesen meg tudjon szabadulni az emberiség a betegségtől, állatokban is nullára kell csökkenteni annak előfordulását. Szerencsére e téren is megfelelő irányba haladnak az adatok: tavaly ötödére esett vissza a fertőzött állatok regisztrált száma.

A drakunkuliázisként is ismert betegségben érintettek általában ivóvízzel fogyasztják el a guineaféreg-lárvákat. Ha ez megtörtént, nincs mód arra, hogy megállítsák a folyamatot: nagyságrendileg egy év után hólyagok képződnek a betegek testén,

amelyeken keresztül aztán az akár egyméteresre nőtt férgek távoznak.

A betegek akár hónapokra legyengülnek az élősködő miatt.

Címlapról ajánljuk
Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

„Curiosity killed the cat”, avagy a Kíváncsiság ölte meg a macskát – tartja az angol mondás. Amikor a karácsonyfáról és macskákról van szó, persze nem kell ilyen drámai kimenetelre számítani, de néhány óvintézkedés segíthet elkerülni, hogy ledőljön a fa.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×