eur:
410.64
usd:
393.87
bux:
0
2024. december 28. szombat Kamilla
Tüntetők vonulnak Pekingben 2022. november 27-én. A tüntetők a kínai kormány koronavírus elleni óvintézkedései miatt tiltakoznak azt követően, hogy november 24-én a nyugat-kínai Hszincsiang-Ujgur Autonóm Terület székhelyén, Ürümcsiben kigyulladt egy 15 emeletes lakóépület. A tűzben - amelyet a vizsgálat szerint egy meghibásodott konnektor okozott - tízen életüket vesztették, és többen megsérültek. Az interneten keringő hírek szerint az áldozatok száma azért volt ilyen magas, mert az épületet részleges vesztegzár alá helyezték, és a lakók nem tudtak időben kimenekülni. Városi tisztségviselők ezt tagadták. A négymillió lakosú Ürümcsiben vannak, akik már száz napja karanténban vannak.
Nyitókép: Mark R. Cristino

A kínai rendőrök rászálltak a tüntetőkre

A koronavírussal kapcsolatos korlátozások ellen az elmúlt hétvégén tüntetőket keresik meg a rendőrök Kínában.

Több pekingi is azt állította, hogy a rendőrség a tartózkodási helye felől érdeklődött azt követően, hogy elment tüntetni. Az nem világos, honnan tudják a rendőrök, kik vettek részt ezeken az eseményeken, melyeken még Hszi Csin-ping lemondását is követelte a tömeg.

A hétvégén a BBC cikke szerint ezrek vonultak az utcára Kínában, azt követelve, hogy érjenek véget a szigorú karanténintézkedések. Hétfőn viszont már nem tudták megtartani a tervezett tüntetéseket, mivel a rendőrség körbevette a gyülekezőhelyeket, Sanghajban pedig elbarikádozták a tüntetések tervezett útvonalát és a rendőrök letartóztatásokat is végeztek.

Kínában az elmúlt napokban rekordokat döntött az új esetek száma, ezt követően kedden a helyi hatóságok az idősek emlékeztető oltásának kampányának felgyorsítását jelentették be.

A tüntetéssorozat azt követően kezdődött, hogy Ürümcsiben egy magas házban tűz ütött ki, mely tíz ember életét követelte. A hatóságok tagadják, az emberek szerint ugyanakkor a koronavírussal kapcsolatos korlátozások is szerepet játszottak a tragikus esetben.

Egy kínai hivatalos személy azt követően, hogy megkérdezték: a tüntetések hatására változtatnak-e valamit a jelenlegi szabályzásokon, úgy felelt:

továbbra is finomítani és módosítani fogják azokat.

"Ellenőrzés alatt tartjuk az emberek megélhetésére és életére gyakorolt negatív hatásokat" – mondta Mi Feng, a Nemzeti Egészségügyi Bizottság szóvivője egy sajtótájékoztatón.

Keményen lecsapnak a tüntetőkre

Kedd reggel Pekingben és Sanghajban is rendőrök járőröztek azokon a területeken, amelyekre Telegram-üzenetekben hívták a tüntetőket. Hangcsouban egy kisebb tüntetést feloszlattak, a rendőrök egyes jelentések szerint megállították az embereket és ellenőrizték, hogy van-e telefonjukra VPN-program telepítve, vagy használják-e a Telegramot vagy a Twittert. Mindkét szolgáltatás blokkolva van Kínában.

Egy pekingi nő arról számolt be, hogy öt barátjával együtt kapott hívást az után, hogy tüntetni voltak. Mikor egyikük nem vette fel a telefont, személyesen keresték meg, kérdezték ki a tüntetésről, tájékoztatva őt, hogy az illegális összejövetelnek minősült.

Volt, akinek szombati tevékenységeiről írásos jelentést kellett leadnia a rendőrségnek.

Az emberek kitörlik beszélgetéseik előzményeit, annak is híre terjed, hogy van, aki órákra eltűnt, miután elvitték a rendőrök, majd végül kiengedték. Ed Lawrence brit újságírót is letartóztatták néhány órára.

Külföldön is tiltakoznak

A külföldön élő kínaiak folytatják a tiltakozást a kínai nagykövetségek előtt. Szakértők szerint Kínán belül sem lesz könnyű elfojtani a tüntetéseket, de azt sem szabad elfelejteni, hogy a kínai rendőrség nagy kapacitással rendelkezik. A hétvégi tüntetések a cenzoroknak is sok munkát adnak.

Eközben a kínai hatóságok szerint nem a központi intézkedések váltották ki az emberek felháborodását, hanem helyi szinten meghozott túl szigorú döntések.

Kínában ugyanakkor továbbra is a zéró Covid elvét követik, a lakosságot pedig saját fejlesztésű oltóanyaggal immunizálják, ami nem tud olyan erős védelmet nyújtani, mint az mRNS-vakcinák. Nem is sikerült elegendő embert beoltani ezekkel, a zéró Covid miatt pedig nagyon kevesen szereztek természetes immunitást megfertőződés által.

Címlapról ajánljuk
A kegyelmi ügytől a nemzeti konzultációig – Magyarország egy éve

2024
A kegyelmi ügytől a nemzeti konzultációig – Magyarország egy éve

A 2024-es év fordulatot hozott a magyar belpolitikában. Megjelent egy új szereplő, majd egy párt, maga mögé állította az ellenzéki szavazókat, és két nagy szemben álló politikai tábor alakult ki az országban. Az InfoRádió összeszedte 2024 legfontosabb belpolitikai eseményeit.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 28. 11:33
×
×
×
×