eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Hszi Csin-ping kínai elnök, a Kínai Kommunista Párt Központi Bizottságának főtitkára (j) és Li Ko-csiang kínai miniszterelnök a KKP  20. kongresszusának záróülésén a pekingi Nagy Népi Csarnokban 2022. október 22-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Vu Hao

Az oroszok miatt főhet Kína feje

A kínai miniszterelnök megjegyzései azt sugallták, hogy Pekingnek kellemetlen Oroszország közelmúltbeli nukleáris retorikája.

Egy magas rangú amerikai tisztviselő szerint Li Ko-csiang kínai miniszterelnök nemrégiben felelőtlennek nevezte a nukleáris fenyegetőzést, és „meglehetősen részletesen beszélt Peking Ukrajnával kapcsolatos politikájáról” is – írja a Sky News, amit a Hvg.hu szemlézett.

Ismeretes, Kína ugyan stratégiai partnere Oroszországnak, de elhatárolódott Moszkva egyes retorikai megnyilvánulásaitól. Vlagyimir Putyin ugyanis, miután Ukrajna négy régióját illegálisan annektálta, bejelentette, hogy kész minden szükséges eszközt – beleértve a nukleáris fegyvereket is – bevetni az orosz területek védelmében.

A névtelenséget kérő amerikai tisztviselő szerint Pekinget láthatóan kellemetlenül érintették az oroszok részéről érkezett fenyegetőzések, továbbá némileg zavarban is lehet a kínai vezetés az oroszokat Ukrajnában ért katonai kudarcok miatt.

Mindez azért is jöhet rosszul Pekingnek, mert éppen hétfőn találkozik a G20 keretében Joe Biden amerikai elnök kínai kollégájával, Hszi Csin-pinggel és bár csodát senki sem vár az egyeztetéstől, lévén, hogy az az amerikai–kínai kapcsolatok egy rég nem látott mélypontján történik meg, egy Ukrajnában sikereket arató orosz hadsereg szépen demonstrálhatná a Washington nevével fémjelzett egypólusú világrend végét, amiből Kína is profitálna – teszi hozzá a brit televíziós hírcsatorna.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×