A napokban egy fiatal nő szerencsétlen halálával telt be a pohár. Az amúgy nem teljesen egészséges nő kerékpárjával egy betonkeverő alá esett, és életveszélyes sérüléseket szenvedett. A mentők állítólag a klímavédők útlezárásai nyomán nem jutottak időben a helyszínre, és az áldozat két nappal később már a kórházban életét vesztette.
A tiltakozó akciók heves bírálatokat is kiváltottak mind a politikusok, mind a lakosság részéről. Egyre többen ítélték el a Letzte Generation (Utolsó Nemzedék) elnevezésű klímavédő szervezet akcióit, kezdve a különböző múzeumokban a festmények valamilyen pürével vagy levessel történő bemázolásától a forgalom korlátozásáig. Ez utóbbi legfőbb eszközeként a szervezet tagjai az úttesthez ragasztják magukat, megbénítva a közlekedést.
Az egyik leghevesebb bíráló, a kisebbik keresztény párt, a CSU vezető politikusa, Alexander Dobrindt, aki
a klímaaktivistákat "klímaanarchistáknak" nevezte.
Sőt egészen odáig elment, hogy az egykori hírhedt Vörös Hadsereg Frakció (RAF) terroristáihoz hasonlította őket.
Az eleinte alapítóiról, a többi között Andreas Baaderről és Ulrike Meinhofról elnevezett szélsőbaloldali terrorszervezet 1968 és 1998 között tevékenykedett Nyugat-Németországban. Az imperializmus elleni harc jegyében a legkönyörtelenebb módszerekkel ügyészeket, gyáriparosokat és bankvezetőket gyilkoltak meg, de nem kímélték a rendőröket sem.
A CSU pártpolitikusa egy interjúban annak megakadályozását követelte, hogy egyfajta "klíma-RAF" szervezet jöjjön létre. Értesülések szerint a CDU/CSU pártszövetség olyan törvénytervezetet kíván a parlament elé terjeszteni, amely az eddig alkalmazott figyelmeztetés, illetve pénzbüntetés helyett
minimális büntetésként három hónap börtönnel sújtaná a Letzte Generation csoport aktivistáit.
A legsúlyosabb büntetés öt év börtön lehetne.
Egy friss felmérés szerint a német lakosság 85 százaléka azon a véleményen van, hogy a klímaaktivisták tiltakozó akcióinak formái inkább ártanak a környezetvédelem ügyének.
A környezetvédelmet megalakulása óta zászlajára tűző koalíciós Zöldek Pártja vezető politikusai elutasították a a klímaaktivisták kriminalizálását. A párt egyik vezető politikusa, Robert Habeck ugyanakkor bírálta is az aktivisták módszereit, különös tekintettel az utcai ragasztási akciókra.
Habeck – aki alkancellár és gazdasági miniszter is – a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak nyilatkozva üdvözölte a klímavédelem melletti elkötelezettséget.
Az azonban nem használ, ha az emberek életét különböző tiltakozó akciók nehezítik, illetve veszélyeztetik
– fogalmazott a zöld párti politikus.
Dobrindt nyilatkozatára utalva óvott ugyanakkor a hamis összehasonlításoktól, és figyelmeztetett a politikusok, illetve a sajtó ezzel kapcsolatos felelősségére,
Míg a Vörös Hadsereg Frakció a gyilkosságokat politikai eszközként használta, a Letzte Generation akciói esetében csupán polgári engedetlenségről van szó – fogalmazott a Zöldek politikusa.