Közel száz ruhátlan férfire bukkantak a két ország közti területen. Görögország Törökországot hibáztatta, viselkedését "a civilizáció szégyenének" nevezve. Törökország "álhírnek" bélyegezte szomszédja állításait, és "kegyetlenséggel" vádolta - írja a BBC News.
A férfiakat a görög rendőrök még pénteken találták meg ruha nélkül, kisebb sérülésekkel, a két ország északi határán. Közlésük szerint a görög rendőrség és az uniós határvédelmi ügynökség, a Frontex a vizsgálódásai során arra jutott, hogy az Evros folyón jutottak be az országba autógumikból tákolt hajókkal.
A hatóságok azonnal ellátták a férfiakat ruhával, élelemmel, és elsősegélyt is nyújtottak azoknak, akik erre rászorultak. Az ugyanakkor nem derült ki egyértelműen, miért érkeztek a férfiak ruha nélkül. A Frontex szerint afgán és szír férfiakról van szó.
Dagad a görög-török vita
A görög polgári védelmi miniszter, Takis Theodorikakos a szomszédok közötti migrációs vita legújabb fejezetében azzal vádolta Törökországot, hogy "intézményesíti az illegális bevándorlást". A görög televízióban úgy fogalmazott: a migránsok közül sokan mondták a Frontexnek, hogy a török hadsereg három járműve szállította őket a két ország közötti határként szolgáló folyóhoz.
Egy nappal korábban a görög migrációs miniszter, Notis Mitarachi egy tweetben azt írta, hogy
Törökország bánásmódja a migránsokkal "a civilizáció szégyene".
Kifejezte Athén elvárását azzal kapcsolatban, hogy Ankara kivizsgálja az incidenst, és megvédje az EU-val közös határt.
A vita Törökországban a legmagasabb kormányzati szintig jutott: az elnök nevében írt tweetekben tagadják a felelősséget és Görögországot hibáztatják a helyzetért.
"Az álhírek görög gépezete ismét munkába állt" - írta a közösségi oldalon Fahrettin Altun, Recep Tayyip Erdogan elnök sajtófőnöke, aki hiábavalónak és nevetségesnek nevezte a vádakat, illetve azzal vádolta a görögöket, hogy nem tisztelik a menekülteket, mivel képeket tettek közzé róluk.
Sok a probléma a határszakaszon
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága egyelőre nem tudott beszélni a menekültekkel, de teljes körű vizsgálatot ígér.
A férfiak felfedezése napokkal azután történt, hogy egy uniós ügynökség kiszivárgott jelentése bírálta a Frontex egyes vezető munkatársait, amiért
eltussolták a migránsok illegális visszatoloncolását Görögországból Törökországba, amit Athén tagad.
A Frontex szerint a személyzet ilyen gyakorlata már a múlté.
A múlt hónapban Recep Tayyip Erdogan török elnök egy ENSZ-beszédében azzal vádolta Görögországot, hogy temetővé változtatta az Égei-tengert, és azt mondta, hogy Görögország "elnyomó bevándorlási politikát" folytat.
A vád szerint a törökök nem tartják be a megállapodást
Görögország 2015-ben és 2016-ban az európai migrációs válság frontvonalában volt, amikor mintegy
egymillió menekült érkezett az országba
a szíriai, iraki és afganisztáni háború és szegénység elől, főként Törökországon keresztül. Az érkezők száma azóta csökkent, de a görög hatóságok közölték, hogy az utóbbi időben megnőtt a török szárazföldi határon és a görög szigeteken keresztül történő érkezési kísérletek száma.
Görögország sürgette Törökországot, hogy tartsa tiszteletben az Európai Unióval 2016-ban kötött megállapodást, amelyben Ankara vállalta, hogy több milliárd eurós segélyért cserébe megfékezi a migránsok Európába áramlását. Athén hamarosan 40 kilométeres kerítést épít ki a Törökországgal közös északi határ mentén, hogy megakadályozza a migránsok bejutását az országba.