eur:
411.21
usd:
392.82
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
Oil Or Gas Transportation With Blue Gas Or Pipe Line Valves On Soil And Sunrise Background
Nyitókép: onurdongel/Getty Images

Az EU továbbra is azzal próbálkozik, hogy megmondja Oroszországnak, mennyiért adjon gázt

Az energiaügyi biztos ennek kivitelezésére vár olyan javaslatot a tagállamoktól, amelyet mindenki elfogad.

Az Európai Uniónak olyan gázárplafonra kell javaslatot tennie, amely az összes uniós tagállam számára elfogadható - jelentette ki Kadri Simson, az Európai Bizottság energiaügyekért felelős biztosa pénteken Brüsszelben.

A biztos az uniós tagállamok energiaügyi minisztereinek rendkívüli találkozójára érkezve elmondta: a tagállamok különböző megoldásokat várnak, ezért a bizottságnak olyan elképzelést kell előterjesztenie a gázársapkával kapcsolatban, amely széleskörű támogatást élvez.

Simson szerint a gázársapka "megszüntetné azokat ösztönzőket, amelyeket az európai gázellátás manipulálására használ Oroszország. A válaszunk egyértelmű. Árplafont kell bevezetnünk a vezetékes és a cseppfolyósított orosz gázra is" - hangsúlyozta. Hozzátette, hogy mindemellett az összes uniós energiaszállítóval alacsonyabb árakról kell tárgyalni.

Lenore Gewessler osztrák energiaügyi miniszter úgy nyilatkozott: nem tud olyan javaslatról a gázárplafonnal kapcsolatban, amely garantálná az energiabiztonságot Európában.

"Tisztában vagyok azzal, hogy a tagállamoknak eltérő elképzelései vannak ezzel kapcsolatban, de tudniuk kell, hogy

a mi országunk függ az orosz gázimporttól.

Az eddigi javaslatok nem garantálják, hogy beszállító partnereink továbbra is elegendő gázt biztosítanak számunkra, amennyiben nem vagyunk hajlandóak a kért árat fizetni érte" - hívta fel a figyelmet.

Robert Habeck német gazdasági miniszter nyilatkozatában közös uniós gázvásárlásra szólított fel az árak csökkentése érdekében. Véleménye szerint

az EU-nak "bölcsen kell használnia piaci erejét",

és összehangoltan kell eljárnia a harmadik országoktól történő gázbeszerzés során.

Mint mondta, az EU-nak például Norvégiával, az Egyesült Államokkal és Algériával kellene tárgyalnia az olcsóbb gázvásárlási lehetőségekről. Habeck emellett azt mondta: támogatja az illetékek kivetését az olyan energiavállalatokra, amelyek aránytalanul nagy hasznot húznak az energiaárak emelkedéséből, és a megújuló energiafajták használatának bővítésére szólított fel.

Tinne Van der Straeten belga energiaügyi miniszter azon az állásponton van, hogy a gázárplafon segíthet visszafogni az energiaköltségeket anélkül, hogy veszélyeztetné a gázellátást.

"A mi problémánk nem az ellátásbiztonság, hanem a rekordmagas árak,

amelyek ellehetetlenítik a háztartásokat" - jelentette ki. Belgium energiamixe öt százalékban függ az orosz gázimporttól - jegyezte meg.

A tagállamok energiaügyi miniszterei pénteken várhatóan megállapodnak a magas energiaárak kezelését célzó vészhelyzeti intézkedésekről. A javasolt intézkedések egyebek között lehetővé tennék az energiaágazat többletbevételeinek a végfelhasználók közötti újraelosztását.

Kadri Simson kifejezte abbéli reményét, hogy a tagállamok egyetértenek ezekkel az intézkedésekkel, amelyek szerinte csökkentenék az energiaárakat és a fogyasztókra nehezedő nyomást.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×