II. Erzsébet uralkodása alatt 15 különböző miniszterelnöke volt az országnak: közülük az utolsót, Liz Trusst egyik utolsó hivatalos cselekedeteként fogadta két nappal halála előtt. David Cameron is a tizenötök egyike volt: ebben a minőségében hetente vett részt privát audiencián a királynővel.
Nemcsak vele találkozott ugyanakkor rendszeresen a királyi család tagjai közül: a CBS News-nak adott interjúban arról beszélt, hogy 2010-2016 között rendszeresen tartottak próbaaudienciákat az akkor walesi herceggel, Károllyal is.
"Tudta, hogy az édesanyja nem él örökké. Igaz, hogy nekünk, 1952 után születetteknek folyamatosan ott volt a királynő az életében, és most úgy érezzük, elvesztettük a stabil pontot,
ő viszont azt is tudta, hogy egyszer át fogja venni tőle szerepét.
Sokat gondolkodott ezen és minden részét a lehető legjobban akarta csinálni" – fogalmazott David Cameron.
Arról is kérdezték az egykori miniszterelnököt, hogy milyen jellegű hatalma van a valóságban a brit uralkodónak: erre úgy válaszolt, főként ceremoniális, de ezzel együtt sem lebecsülendő.
"Alkotmányos monarchiában élünk, a demokrácia sikert és stabilitást ad nekünk. A politikusok megvívhatják a csatáikat, de van egy figura, aki egyesít mindannyiunkat. Ismerve azt, ahogy II. Erzsébet dolgozott, bizton állíthatom, hogy
a világ legjobb közszolgája és diplomatája volt egyben.
Gondoljon arra, hogy a második világháború után ismét közel hozta egymáshoz Nagy-Britanniát és Németországot. Segített abban, hogy Dél-Afrika megtisztuljon a rasszizmustól. És amikor én miniszterelnök voltam, elment Írországba, és úgy gyógyított be sok sebet, ahogyan arra csak ő volt képes" – sorolta.
Erzsébet még 32 ország uralkodójaként lépett trónra, fia már csak 15 ország szimbolikus feje. Cameron szerint ezeknek az államoknak is át kell most gondolniuk, hogy szeretnék-e egy politikán felül álló uralkodó egyesítő figurájának pozitív hatását tovább élvezni.
A királynőre emlékezve David Cameron azt is elárulta, hogy II. Erzsébet humora nagyon jó volt, és fenomenálisan vezetett.