eur:
411.22
usd:
394.16
bux:
79400.11
2024. november 22. péntek Cecília
Az átéltekről beszél egy nő a kelet-ukrajnai Luhanszki területen fekvő Liszicsanszk ellen végrehajtott orosz légitámadás után, 2022. június 16-án.
Nyitókép: MTI/AP/Efrem Lukackij

Folytatják a területszerzést – ez lehet az orosz Ukrajna-terv

A Krím-félszget megszerzéséhez hasonló forgatókönyvet készít elő Moszkva – állítják amerikai források.

Ukrán területek elcsatolását készíti elő Oroszország John Kirby, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője szerint, aki amerikai hírszerzési információkra hivatkozva vetíti előre a folyamatot. A megszerzett régiókban már szeptemberben látszatszavazásokat tartanának arról, hogy azok csatlakoznak-e Oroszországhoz, vagy maradnak ukrán színekben.

Oroszország 2014-ben széles körben meghamisítottnak tartott népszavazást követően vette el Krím területét Ukrajnától – emlékeztet a BBC cikke.

"Egyértelművé akarjuk tenni az amerikaiak számára, hogy senkit se tudjanak megtéveszteni: Vlagyimir Putyin most porolja le a 2014-es forgatókönyvet" – fogalmazott Kirby.

A szóvivő azzal vádolja Oroszországot, hogy illegitim vezetőket állít a jelenleg Moszkva ellenőrizte területek élére, hogy azok előkészítsék a népszavazásokat.

A szavazások eredményétől felhatalmazva aztán Oroszország szuverén ukrán területeket kebelezhet be.

Az eddig megszerzett ukrán területekre már kinevezték az új, orosz vezetőket.

A 2014-es népszavazás Krímről, illetve az azt megelőző kampány sem szabadnak, sem tisztességesnek nem nevezhető: a hasonló referendumok az ország más területein is várhatóan ugyanilyen eredményeket hoznának. Kirby azt mondta, azért fedi fel a terveket, hogy a világ megtudja: a tervezett elcsatolás előre megfontolt, illegális, és gyors válaszlépéseket kíván. Az érintett területekként Herszont, Zaporizzsját, Luhanszkot és Donyecket nevezte meg.

Címlapról ajánljuk

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Hirtelen esés után felpattantak a tőzsdék

Hirtelen esés után felpattantak a tőzsdék

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet. Gazdasági események szempontjából az európai BMI-adatoknak lesz ma jelentősége, míg idehaza a beruházások alakulásának közlésére lesz érdemes figyelni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×