eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika
An image of a woman holding a cell phone in front of the Wikipedia logo displayed on a computer screen.On Tuesday, January 12, 2021, in Edmonton, Alberta, Canada. (Photo by Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Nyitókép: NurPhoto / Getty Images

Facebookosok ellenőrzik a Wikipédiát

A Wikimedia alapítványa a Facebook anyavállalatával, a Metával közösen próbálja kiszűrni a hamis tartalmakat és bejegyzéseket.

Ehhez egy mesterséges intelligencián alapuló programot dolgoztak ki a Meta programozói – írja a 24.hu. A Wikipédián ugyanis egyre több a hamis információ, mivel a netes tudástárba bárki bármit feltölthet. Két éve például óriási botrány kerekedett abból, hogy egy amerikai tinédzser 27 ezer bejegyzést írt egy olyan nyelven, amit nem is beszélt. A Wikipédia hitelességének visszaszerzése tehát rendkívül fontos lenne.

Elsősorban az idézeteket kell rendbe tenni, bár ezekből van a legtöbb, ezért a Mark Zuckerberg vezette vállalat egy olyan mesterséges intelligenciát használó programot fejlesztett ki, amely képes automatikusan megvizsgálni az idézeteket.

A program azonban nemcsak vizsgálódik, hanem képes alternatív hivatkozásokat is ajánlani, ha úgy ítélni meg, hogy a szövegnek rossz a forrása. A fejlesztők ehhez egy úgynevezett természetes nyelvi megértés (Natural Language Undersatnding) elnevezésű modellt használtak.

A szoftver, úgy tűnik, beváltotta a hozzá fűzött reményeket és az sem kizárt, hogy a jövőben már nemcsak a Wikipédiát szűrik majd vele, hanem a Facebookra feltöltött tartalmak és bejegyzések hitelességét is így ellenőrizhetik. Ezzel talán a Facebook félretájékoztatási problémáin is lehet majd segíteni.

Címlapról ajánljuk
Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Anyagi szempontból is fontos az ellenzéki pártoknak, hogy jól szerepeljenek az idei európai parlamenti és önkormányzati választáson, mert azzal növelik az esélyüket arra, hogy 2026-ban, az országgyűlési választáson egy százaléknál jobb eredményt érjenek el, és állami támogatásban részesüljenek. Az InfoRádióban Cservák Csaba alkotmányjogász professzor beszélt arról, hogy az állam mikor és miért támogatja a választáson elinduló pártokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Határozott emelkedéssel zártak tegnap az amerikai tőzsdék, amelyet vegyes mozgások követtek Ázsiában. A tegnapi zárás után jelentett az Apple, amelynek sikerült megverni az elemzői várakozásokat és története legnagyobb sajátrészvény-vásárlását jelentette be, így az iPhone-gyártó árfolyama jelentős pluszban indította a mai napot. Délután fontos munkaerőpiaci adat érkezett az USA-ból, az amerikai foglalkoztatottak létszámának emelkedése messze elmaradt a várakozásoktól, és jócskán csökkent az előző hónaphoz képest áprilisban. A tőzsdék a nap első felében is a pozitív tartományban mozogtak, majd a munkaerőpiaci adat után begyorsult az emelkedés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×