eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Az amerikai légierő egyik, A-10 Thunderbolt II sugárhajtású csatarepülőgépe a Defender Europe nemzetközi gyakorlattal kombinált Summer Shield elnevezésű  hadgyakorlaton a lettországi Adaziban 2022. május 27-én. A Summer Shield műveletet a lett hadsereg szárazföldi erőinek gépesített gyalogdandárja vezeti. A hadgyakorlaton a NATO megnövelt előretolt jelenlét (enhanced Forward Presence, eFP) műveletének keretében Lettországban szolgáló lett, litván, dán, amerikai, brit és szlovák egységek vesznek részt.
Nyitókép: MTI/EPA/Toms Kalnins

Tálas Péter egyetért, jogosak a NATO-lépések

A NATO főtitkárhelyettese szerint Moszkva maga érvénytelenítette minden tartalmát a NATO–orosz alapító okiratnak azzal, hogy megtámadta Ukrajnát, és leállította a szövetséggel folytatott párbeszédet. Mircea Geoana úgy vélte: ezért már nem kötik a szövetséget a múltbeli kötelezettségvállalások, hogy visszatartsa magát attól, hogy erőit Kelet-Európában telepítse. A kijelentésről a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézet igazgatóját kérdeztük.

A NATO és az Oroszország közötti egyezményben számos olyan nyilatkozat található, ami lényegében a két fél önkorlátozásáról szól, amit – Tálas Péter szerint – Moszkva nemcsak most, hanem már 2014-ben is megsértett.

Ami az észak-atlanti katonai szövetség vállalásait illeti, két dolog kiemelendő: egyrészt, hogy

  • a NATO-tagállamok a szerződésben megismételték, hogy nincs szándékuk, tervük és okuk nukleáris fegyverek telepítésére az új tagállamok területére, másrészt, hogy
  • nem érzik szükségét a nukleáris helyzet, illetve -politika megváltoztatásának.

Utóbbi volt az egyetlen olyan konkrét ígéret, amit egyébként a NATO be is tartott – jegyezte meg a szakértő.

Említésre érdemes egy további harmadik ígéret is, miszerint a NATO-tagállamok és Oroszország kötelezte magát arra, hogy önkorlátozást gyakorol arra, de csak a hagyományos fegyverek európai csökkentésének a szerződés-módosításáról szóló tárgyalások időszakában, hogy a hagyományos fegyveres erőiket hogy helyezik – különösen az erők szintje és telepítése vonatkozásában. Miután viszont 2007-ben ezt a szerződést Oroszország gyakorlatilag felmondta, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézet igazgatója úgy véli, hogy a NATO–Oroszország egyezményének ez a pontja is érvényét veszíttette.

A szakértő szerint tehát

a NATO főtitkárhelyettese helyesen fogalmazott.

Magyarázata szerint azzal ugyanis, hogy Oroszország felmondta azt a szerződést, amit az európai hagyományos fegyverekről kötöttek, és emellett tulajdonképpen nem újították meg az 1991-es bécsi egyezményt sem arról, hogy egymás hadgyakorlatait megfigyelhetik, és arról rendszeres tájékoztatást adnak egymásnak, valamint az, hogy az Egyesült Államok kénytelen volt felmondani a „nyitott égbolt” szerződést, amit 1992-ben kötöttek, miután Oroszország egész egyszerűen nem hagyta, hogy például Grúzia környékén megfigyeléseket végezhessen a NATO, a helyzet teljesen megváltozott, következésképp az észak-atlanti katonai szövetség is megteheti azokat a lépéseket, amiket kíván.

Kiemelendő az is, tette hozzá Tálas Péter, hogy

a NATO eddigi lépései nem borították föl a stratégiai egyensúlyt, vagy katonai stratégiai paritást Moszkvával szemben,

különösen nem akkor, amikor egyébként az látható, hogy Ukrajna egyes részeit az orosz haderő elfoglalja.

A szakértő egyébként úgy véli, hogy az orosz–ukrán háborúra való válaszul a NATO-nak folytatnia kellene az elrettentési politikáját, illetve a keleti szárnyának megerősítését, amit 2014 óta, tehát a Krím annexiója, illetve a kelet-ukrajnai szeparatizmus orosz támogatása óta folytat. Egyrészt, hogy megnyugtassa a kelet-közép-európai országokat és társadalmaikat a tekintetben, hogy a katonai szövetség képes megvédeni ezt a területet, másrészt azért is, mert a NATO-nak határozott érdeke az, hogy Oroszország ukrajnai háborúja és általában a háborús politikája stratégiai vereséget szenvedjen.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Újabb magyar orvosi szenzáció: rákgyógyszert fejlesztenek a melanoma ellen

Újabb magyar orvosi szenzáció: rákgyógyszert fejlesztenek a melanoma ellen

Sikerült kidolgozni egy olyan célzott terápiát a melanoma kezelésére, amely jelentős hatékonyságot mutat – mondta az InfoRádióban az Országos Onkológiai Intézet tudományos igazgatója. Nagy Péter ugyanakkor figyelmeztetett: akár tíz évet is igénybe vehet az új gyógyszer kifejlesztése, és jelenleg még nagyon hamar elveszíti a hatékonyságát az eljárás.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 23. 15:47
×
×
×
×