Az ORF osztrák közszolgálati televízió beszámolója szerint a kancellár - aki a háború kitörése óta első uniós vezetőként találkozott Putyinnal - elmondta: az orosz elnök biztosította őt arról, hogy Európa orosz gázzal történő ellátását nem fenyegeti veszély .
Sőt az orosz államfő azt is megígérte, hogy mind a mennyiség, mind a fizetés a szerződésben rögzítetteknek megfelelően történhet.
Ez utóbbi pedig euróban, nem pedig rubelben, amit Putyin korábban hivatalosan bejelentett.
Az általános elutasítás után az orosz elnök ezen annyit módosított, hogy a nyugati vevőknek az orosz Gazprombanknál kell számlát nyitniuk, és a fizetést ezen keresztül kell lebonyolítaniuk.
Az osztrák kancellár nyilatkozatában megerősítette, hogy kormánya elutasítja az orosz földgázimport embargóját.
Utalt arra, hogy a 80 százalékban orosz földgázra támaszkodó Ausztria mellett hasonlóan kiszolgáltatott helyzetben van a többi között Németország, Magyarország, Románia és Bulgária is.
Ebből kiindulva a gázembargó támogatása ahhoz vezetne, hogy mind az ipar, mind a háztartások rendkívül súlyos károkat szenvednének - fogalmazott a kancellár.
Nehammer ismételten elutasította azoka a bírálatokat, amelyek a Putyinnal való találkozója miatt elsősorban a balti államok és Lengylország vezetői részéről érték.
"Nagy a különbség aközött, hogy az ember telefonon beszél a bucsai vérengzésekről, vagy egyenesen Putyin szemébe néz" - fogalmazott.
Az Európai Unió közben figyelmeztette a tagállamokat, hogy nem teljesíthető az Oroszországra kivetett szankciók mellett Vlagyimir Putyin orosz elnök követelése, hogy a vásárlók kötelezően rubelben fizessenek az orosz földgázszállítmányokért, ha szerepelnek a barátságtalan országok listáján.
Az Európai Bizottság, az EU végrehajtó szerve bemutatta előzete elemzését Putyin március végi rendeletéről,amely szerint több probléma is van az orosz lépéssel.
A Bloomberg által megismert állásfoglalás szerint Putyin rendelete olyan új jogi helyzetet teremt, amely pluszköltségeket róhat a vevőkre, mivel a tranzakciót teljes mértékben Oroszország irányítaná. A rubeles fizetéssel sértené az orosz kormányra, annak központi bankjára és azok megbízottjaira kivetett szankciókat.
A legtöbb tagállam közölte, hogy nem fog rubelben fizetni a gázért..
Magyarország jelezte, hogy kész rubelben fizetn. Orbán Viktor miniszterelnök a választások után beszélt arról, hogy „ha abban kell fizetni, akkor rubelben fizetünk a földgázért”.
Később Szijjártó Péter külügyminiszter kijelentette, hogy Magyarország a korábban megkötött szerződéseknek megfelelően euróban fizethet az orosz gázért a Gazprombankon keresztül.
A .Gazprom Bank konvertálja a befizetett eurót rubelre, és ez az összeg kerül továbbításra a Gazprom leánycégének,a Gazprom Exportnak - jelentette ki a miniszter.