eur:
411.29
usd:
393.9
bux:
79578.71
2024. november 22. péntek Cecília
MUGLA, TURKIYE - MARCH 23: Eclipse, the private luxury yacht of Russian billionaire Roman Abramovich, anchors at Cruise Port in Marmaris district of Mugla, Turkiye on March 23, 2022. The 163-meter-long, 23 meters wide and 6 floors Eclipse, worlds second-largest private yacht, attracts the attention of the people walking in the harbor. (Photo by Sabri Kesen/Anadolu Agency via Getty Images)
Nyitókép: Sabri Kesen/Anadolu Agency via Getty Image

Törökország jelentheti az orosz oligarchák menekülőútját

Ankara turistaként és befektetőként is szívesen látja a szankciók miatt kegyvesztett orosz oligarchákat.

Az orosz oligarchák új otthonra vadásznak, és nagyon úgy tűnik, hogy ez Törökország lesz – írja a CNBC, amit a VG szemlézett. Mevlüt Cavusoglu török ​​külügyminiszter a hírcsatornának úgy fogalmazott, hogy turistaként és befektetőként is szívesen látja a szankciók miatt kegyvesztett orosz oligarchákat, amennyiben üzleti kapcsolataik megfelelnek a nemzetközi jognak.

Az amerikai portál emlékeztet, hogy Törökország – egy EU-n kívüli NATO-tagként – aktívan ösztönözheti a feketelistán szereplő milliárdosokat, hogy az országba fektessenek be. A Reuters jelentései szerint a orosz oligarchák már most is aktívan keresnek befektetéseket Törökországban.

A gazdasági lap emlékeztet, bár Ankara határozottan bírálta Moszkva Ukrajna elleni invázióját, abbahagyta az olyan szankciók végrehajtását, mint amilyeneket az Egyesült Államok, az Európai Unió, az Egyesült Királyság és mások rendeltek el. Ehelyett felvette a semleges közvetítő szerepét, elősegítve Oroszország és Ukrajna közötti béketárgyalásokat.

Törökország névleges semlegessége nagyrészt érthető, mivel szoros gazdasági és diplomáciai kapcsolatai vannak Oroszországgal, különösen az energia, a védelem, a kereskedelem és az idegenforgalom terén – teszik hozzá. A külföldi befektetések és luxuseszközök beáramlása pedig valóban jótékony hatású lehet a szorongatott török ​​gazdaságnak, amely tavaly szeptemberben válságos üzemmódba csúszott, mivel az unortodox kamatcsökkentések feljebb lökték a már amúgy is spirálozó inflációt.

Az Eurasia Group politikai kockázati tanácsadó cég igazgatója és törökországi szakértője szerint azonban

a nyugati tolerancia valószínűleg alábbhagy, ha Törökország aktívan kezdi el a szankcionált vagyonszerzést.

Törökország aligha engedheti meg magának, hogy másodlagos szankciókkal sújtsák, tekintettel arra a nyomásra, amelyet a háború és az abból eredő orosz szankciók már nehezednek a gazdaságára.

„Oroszország Ukrajna elleni támadása bizonytalanabbá teszi Törökország gazdasági helyzetét” – tette hozzá Peker. „A következmények egyértelműek” – folytatta. „Az inflációs nyomás nagyobb, destabilizálja a török ​​gazdaságot. A szankciók becsapódása korlátozza vagy leállítja az Oroszországból és Ukrajnából érkező turizmust, amelyek a beutazó turizmus körülbelül egyharmadát tették ki. És ez hatással lesz az ​​ukrajnai és oroszországi befektetésekre.”

Mindeközben Erdogan szeretné megőrizni Törökország hírnevét független közvetítőként a folyamatban lévő konfliktusban, és a 2023-as választások előtt belföldön és külföldön is megerősítené a legitimációját.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
A GDP alternatívájaként egy új, hazai kutatók által kidolgozott mérőszámot mutatott be Áder János

A GDP alternatívájaként egy új, hazai kutatók által kidolgozott mérőszámot mutatott be Áder János

A fejlődés mérésére a GDP-nél pontosabb, a fenntarthatósági szempontokat tükröző mutatóra, módszerre tett javaslatot Áder János a budapesti World Science Forum harmadik napjának nyitó beszédében. A volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke hazai kutatók által kidolgozott, három indikátorból (fenntartható GDP, fenntarthatósági teljesítmény keret, GDP-túli jólléti mutató) álló mérőszám bemutatásakor kiemelte: a GDP ugyan sok fontos dolgot mér, de azt nem, ami az emberi élet, a jólét és a fenntarthatóság szempontjából releváns. Az új mérőszám viszont megmutatja a gazdasági tevékenység negatív hatásait (externáliák), és eltünteti a GDP „vak foltjait” – érvelt Áder János.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×