Infostart.hu
eur:
388.61
usd:
335.02
bux:
120688.04
2026. március 4. szerda Kázmér
Nyitókép: Pixabay

Robbanóanyagos drónt küldtek az iraki kormányfő rezidenciájára

Robbanóanyaggal megrakott drónnal támadták meg vasárnap hajnalban az iraki miniszterelnök rezidenciáját Bagdadban, de a politikus sértetlenül megúszta a támadást - közölte az iraki hadsereg.

A hadsereg közleményében merényletkísérletről írt. Twitter-fiókján Musztafa al-Kádimi iraki kormányfő a támadást követően tudatta, hogy jól van, egyúttal nyugalomra szólított fel.

Az úgynevezett zöld zónában található kormányfői rezidencia közelében kormányépületek, nagykövetségek is találhatók. Nyugati diplomaták több robbanásról és fegyverropogásról számoltak be az éjszaka folyamán.

A támadás elkövetőjeként egyelőre egyetlen fegyveres csoport sem jelentkezett.

A zöld zónánál az elmúlt hetekben Iránnal szövetséges milíciák tagjai tiltakoztak az előző havi parlamenti választás eredménye ellen, mert a voksolást követően meggyengültek pozícióik az ország törvényhozásában.

Kádimi testőrségének hat tagja, aki a rezidencia előtt állomásozott, megsebesült - közölték biztonsági források a Reuters hírügynökséggel.

A támadás során három drónt használtak, ebből kettőt a biztonsági erők elfogtak és megsemmisítettek, míg a harmadik drón eltalálta a rezidenciát - idézte az INA állami hírügynökség a belügyminisztérium szóvivőjét.

A fegyveres erők főparancsnokának szóvivője a támadás után azt mondta, hogy a biztonsági helyzet stabil a megerősített zöld zónán belül, ahol a rezidencia van.

Barhám Szálek államfő elítélte a támadást, amit Irak ellen elkövetett szörnyű bűntettnek nevezett. "Nem fogadhatjuk el, hogy Irakot káoszba és az alkotmányos rendszere elleni puccsba sodorják" - írta egy Twitter-bejegyzésben.

Muktada asz-Szadr síita muzulmán hitszónok, akinek pártja a múlt havi választások legnagyobb győztese volt, Irak stabilitása elleni terrorcselekménynek nevezte a támadást, amelynek célja, hogy "Irakot visszavezesse a káosz állapotába, amelyet nem állami erők irányítanak".

Az amerikai külügyminisztérium elítélte a támadást, és segítséget ajánlott fel a nyomozásban. "Ez a nyilvánvaló, az iraki állam szíve ellen irányuló terrorcselekményt határozottan elítéljük" - mondta Ned Price szóvivő egy nyilatkozatban.

Szaúd-Arábia külügyminisztériuma szerint a támadás "gyáva terrorcselekmény" volt - jelentette a szaúdi tulajdonú al-Arabija tévécsatorna.

Az INA által közzétett fotókon láthatóak a miniszterelnöki rezidencia egyes részein keletkezett károk és egy megrongálódott, a garázsban parkoló terepjáró.

A támadásban használt, robbanóanyaggal célba juttatott drón maradványait a biztonsági erők összeszedték, hogy megvizsgálják - mondta a Reutersnek egy biztonsági tisztviselő. A neve elhallgatását kérő nyilatkozó kifejtette, hogy most még korai lenne megmondani, hogy ki hajtotta végre a támadást.

Frissítés: Az Európai Unió és a NATO is elítélte a támadást.

Címlapról ajánljuk

Perzsa-öböl: versenyfutás életre-halálra

Az Öböl-menti arab országok egy héten belül kifogyhatnak a légvédelmi fegyvereikből, ha Irán az eddigiekhez hasonló hevességgel zúdítja rájuk rakéta a dróncsapásait. Márpedig ez a háború eddig elképzelhetetlen méretű eszkalációjához vezethet.
inforadio
ARÉNA
2026.03.04. szerda, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
2026-ban még nem volt ilyen gyenge a forint, aztán hirtelen rántottak egyet rajta

2026-ban még nem volt ilyen gyenge a forint, aztán hirtelen rántottak egyet rajta

Drámai mértékben gyengült kedden a forint. A befektetői hangulatot jelentősen rontotta, hogy a hétfői, mintegy 50 százalékos ugrást követően tovább emelkedett a földgáz világpiaci ára, miközben a közel-keleti háború miatt egyre erősebbek a félelmek az esetleges termelési és szállítási zavaroktól, amelyek az energiaárakon keresztül a régiót is érzékenyen érinthetik. Az elmúlt másfél nap mozgásai alapján kijelenthető, hogy a forint a konfliktus egyik legnagyobb vesztese: a régióban is alulteljesít, kedden például mintegy 2 százalékkal esett, miközben a lengyel zloty 1,2 százalékos gyengülést mutatott, a cseh korona és a román lej pedig ennél is kisebb veszteséggel megúszta. Nemcsak térségi, hanem globális összevetésben is nehéz a forintnál gyengébben teljesítő devizát találni az elmúlt két nap alapján. A Portfolio piaci forrásai szerint a mostani esésben szerepet játszhat az általános túlvettség miatti korrekció, illetve a meredeken emelkedő gázárak nyomán erősödő kockázatkerülés is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×