eur:
415.45
usd:
403.11
bux:
79775.14
2025. január 4. szombat Leóna, Titusz
Asraf Gáni afgán elnök (j) Austin S. Millert, az amerikai szárazföldi hadsereg tábornokát, az Afganisztánban állomásozó amerikai csapatok parancsnokát fogadja kabuli rezidenciáján 2021. július 2-án. Az amerikai csapatok kivonása Afganisztánból május 1-jén megkezdődött, a bagrami légi támaszpontról már távoztak az amerikai katonák.
Nyitókép: Asraf Gáni afgán elnök (j) Austin S. Millert, az amerikai szárazföldi hadsereg tábornokát, az Afganisztánban állomásozó amerikai csapatok parancsnokát fogadja kabuli rezidenciáján 2021. július 2-án. MTI/AP/Afgán elnöki hivatal

Biden: véget ér az Egyesült Államok katonai szerepvállalása Afganisztánban

Augusztus 31-én lezárul az Egyesült Államok katonai szerepvállalása Afganisztánban - jelentette be csütörtökön Joe Biden amerikai elnök a Fehér Házban.

Kijelentette, hogy véget vetnek az Egyesült Államok leghosszabb háborújának.

Mint mondta, egyedül az afgán nép joga és kötelessége dönteni saját sorsáról és arról, miként irányítsák országukat a jövőben. "Nem nemzetépítés céljával mentünk Afganisztánba" - fogalmazott az amerikai elnök.

Hangsúlyozta, hogy az afgán vezetőknek tárgyalóasztalhoz kell ülniük, a térség államainak pedig fokozniuk kell erőfeszítéseiket egy politikai rendezés érdekében.

Közölte azt is, hogy az Egyesült Államokat segítő afgán tolmácsok ezreit áttelepítik más országokba.

Biden beszélt arról is, hogy még júliusban megkezdik a különleges bevándorlási vízumokkal rendelkező afgán állampolgárok légi járatokkal történő evakuálását az Egyesült Államokba.

John Kirby, az amerikai védelmi minisztérium szóvivője csütörtökön arról számolt be, hogy a radikális iszlamista tálibok körzetközpontok tucatjait rohanták le és a tartományi központpontokat fenyegetik.

Az amerikai középső parancsnokság (Centcom) kedden közölte, hogy több mint 90 százalékban végrehajtották az amerikai csapatkivonást Afganisztánból.

Megfigyelők attól tartanak, hogy a nemzetközi erők kivonása nyomán a szélsőséges iszlamista tálibok kerülnek ismét hatalomra. A radikálisok az ország több pontján is előrenyomulnak.

Az Egyesült Államok mindössze 650 katonát hagy Afganisztánban a kabuli nagykövetsége védelmére.

Austin Scott Miller, az Afganisztánban állomásozó amerikai csapatok parancsnoka utolsó helyi sajtótájékoztatóján, kedden sötét képet festett a biztonsági helyzetről. Miller szerint a jelenlegi trendek folytatódása polgárháborúhoz vezethet.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.06. hétfő, 18:00
Csaba László
közgazdász, egyetemi tanár
Stratégiai fontosságú helyen támadnak az oroszok, Putyin korábban atomfegyverek bevetésén gondolkozott - Híreink az orosz-ukrán háborúról szombaton

Stratégiai fontosságú helyen támadnak az oroszok, Putyin korábban atomfegyverek bevetésén gondolkozott - Híreink az orosz-ukrán háborúról szombaton

Kamikaze drónnal támadtak az orosz erők egy tűzoltóállomást Nikopol városban, az egység személyzete nem sérült. Antony Blinken amerikai külügyminiszter kijelentette, hogy Oroszország komolyan fontolgatta a nukleáris fegyverek bevetését Ukrajnában, de Kína lebeszélte erről. Szlovákia miniszterelnöke szabotőrnek nevezte Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt és ellenintézkedéseket tervez Kijevvel szemben. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háborő eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×