eur:
411.33
usd:
392.5
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Karikó Katalin Széchenyi-díjas kutatóbiológus, biokémikus, az egyik koronavírus elleni, mRNS alapú vakcinát kifejlesztő BioNTech cég alelnöke a szegedi Móra Ferenc Múzeumban 2021. május 20-án.
Nyitókép: MTI/Rosta Tibor

Újabb rangos díjat kapott Karikó Katalin

A rangos Asztúria hercege elismerést összesen hét olyan kutató kapta meg, aki a koronavírus elleni vakcina elkészítésén munkálkodott.

A díjat odaítélő bizottság szerdán hozta nyilvánosságra a díjazottak névsorát: eszerint idén elismeréssel illetik Karikó Katalin mellett az amerikai Drew Weissmant és Philip Felgnert, a német Uğur Şahint és Özlem Türecit, a kanadai Derrick Rossit és a brit Sarah Gilbertet, írja az ABC News.

A bizottság indoklásában így fogalmazott velük kapcsolatosan: "a tudománytörténet egyik legkiemelkedőbb teljesítményének vezető alakjai.

A kutatás terén kifejtett munkásságuk olyan innovatív alkalmazásokhoz vezetett, mint például a koronavírus elleni hatékony vakcinák rendkívül rövid idő alatt történő előállítása.

Munkájuk kiváló példája a kutatás jelentőségének a közegészségügy védelmében világszerte".

Az ötvenezer eurós elismerést összesen nyolc kategóriában ítélik oda Spanyolországban, művészet, sport és társadalomtudományok terén is jutalmaznak szakembereket a tudomány mellett. A spanyol ajkú világ legelismertebb díját általában októberben Ovideóban adják át az elismert szakembereknek.

Karikó Katalin évtizedek óta foglalkozik a hírvivő RNS technológiájával, elismeréssel azonban gyakorlatilag azóta illeti csak munkásságát, mióta neve a koronavírus elleni oltások kapcsán világszerte ismertté vált. Azóta megkapta a Rosenstiel Awardot, a Wilhelm Exner Medaillen osztrák elismerést, a svájci Reichstein-érmet, a szegedi tudományegyetem díszdoktorává választotta, Emberi Méltóságért-díjjal, Széchenyi-díjjal, Semmelweis-díjjal, Jedlik Ányos-díjjal és Straub F. Brunó-plakettel tüntették ki. Szeged és Csongrád-Csanád megye díszpolgára lett, a közmédia az év emberévé választotta, sokan pedig a Nobel-díj nagy esélyesének is tartják.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

A tegnapi nap folyamán brit Storm Shadow cirkálórakéták csapódtak be Kurszk megyében, a támadást az ukrán légierő indította, átlépve ezzel egy újabb orosz "vörös vonalat." A fejleményekre válaszul az orosz vezetés állítólag tűzkészenlétbe helyezte néhány RSz-26-os interkontinentális ballisztikus rakétaindítóját (ICBM), elvileg nukleáris robbanófej nélkül. A nap folyamán egy ICBM-nek vélt rakétát ki is lőttek az orosz erők Dnyipró városára. Vlagyimir Putyin később közölte: valójában nem ICBM-et, hanem egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×