eur:
411.26
usd:
392.81
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor kormányfő a visegrádi országok miniszterelnökeinek videokonferenciáján, amelyet a fehérorosz politikai válsággal foglalkozó rendkívüli online uniós csúcs előtt tartottak 2020. augusztus 19-én.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Gálik Zoltán: mindenképp kívánatos lenne a V4-es „ellensúly”

Látja létjogosultságát a visegrádi négyek francia–német tengelyhez való csatlakozását a Budapesti Corvinus Egyetem docense. A napokban Orbán Viktor miniszterelnök azt vetette fel, hogy a V4-eknek sokkal aktívabban kellene részt venniük az uniós döntéshozatal előkészítésében. Ezt később a volt szlovák kormányfő elvetette, és az EU-egység megtörésének nevezte.

Az Európai Unióban többféle úgynevezett formális és informális koalíció működik a hivatalos döntéshozatali eljárás mellett. A Budapesti Corvinus Egyetem docense így aztán mindenképpen üdvözlendőnek tartaná, hogy az az 1960-as évek eleje óta formalizáltan és intézményesítetten, sőt, nemzetközi szerződéssel megerősített kapcsolat – legutóbb néhány éve az aacheni szerződés révén –, ami a francia–német páros között van, kiegészüljön egyéb koalíciós formákkal.

„Egy kelet-európai, visegrádi országok által működtetett nagyon kívánatos lenne”

– fogalmazott.

Ismeretes, a francia–német-koalíció „gyökere” a világháborúra nyúlik vissza, ahogyan lényegében az európai közösség is azért jött létre, hogy a további világégéseket megakadályozza. Gálik Zoltán ezzel kapcsolatban emlékeztetett, maga a francia–német együttműködés a brexit kapcsán ismét az érdeklődés középpontjába került, ami ráadásul az új hatalmi geometriával, ami a britek kiválásával bekövetkezett, még nagyobb hangsúlyt kap. Tehát az ennek ellensúlyaként létrejövő szoros együttműködések, amelyek képesek az EU döntéshozatali szintjéig elérni, mindenképp kívánatosak – hangsúlyozta a szakértő.

A Corvinus docense emlékeztetett arra, hogy mióta a lisszaboni szerződés létrehozta az újfajta többségi eljárást, azóta egyértelműen háttérbe szorult az egyhangúság elvét igénylő döntéshozatal. Magyarán, egy–egy döntésnél nagyon nagy súllyal esnek latba azok az országok, amelyek képesek együttműködni, így akár pozitívan befolyásolva az unió napirendformálását, esetleg a döntéshozatalát, de akár blokkolva mindezeket. Így aztán, ha a visegrádi országok – a klasszikus nyugat-európaiak mellett, lásd például Benelux államok – összefognak,

akkor jelentős terülteken tudnának az EU-nak a döntéshozatalát formálni

– zárta szavait Gálik Zoltán.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Már lassul a magyar bérrobbanás, és pillanatokon belül vége szakad

Már lassul a magyar bérrobbanás, és pillanatokon belül vége szakad

Szeptemberben is érdemben nőttek a bérek Magyarországon a KSH friss adatai szerint, bár az emelkedés mértéke kissé lassult az előző hónapokhoz képest. Az alacsony infláció miatt azonban a keresetek reálértéke kifejezetten gyorsan emelkedik. Az már biztos, hogy a bérek vásárlóerejének növekedése olyan gyors lesz idén (éves átlagban), amilyet csak néhányszor lehetett látni az elmúlt évtizedekben. Jövőre azonban már az ideinél jóval kisebb mértékben nőhetnek a bérek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×