eur:
411.32
usd:
392.4
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Palesztin rakétát lőnek ki izraeli célpontokra Gázából 2021. május 17-én. A Gázai övezetet uraló iszlamista Hamász szervezet és Izrael között május 10-én este kezdődött rakétaháború, amelynek során légicsapásokban eddig 192 palesztin, köztük 58 gyerek vesztette életét Gázában.
Nyitókép: MTI/EPA/Mohamed Szaber

Izrael-szakértő: két dolog tudta csak összehozni a politikai elitet

Nem szűnnek a kölcsönös rakétatámadások Izrael és a Gázai övezet iszlamista szervezetei között. Az InfoRádiónak nyilatkozó szakértő szerint a támadásoknak addig nem lesz vége, ameddig nem hoznak tető alá egy tűzszüneti megállapodást a nemzetközi felek.

Az elmúlt egy hét során a Hamász terrorszervezet csaknem háromezer rakétát lőtt ki Izrael területére, amelyre válaszul a zsidó állam hadereje – titkosszolgálati információit fölhasználva – igyekszik eltörölni a Hamász teljes rakétaarzenálját, létesítményeit és olyan képességeit, mint például az alagútrendszere. A harcok pedig mindaddig folytatódni is fognak, ameddig a nemzetközi felek nem lesznek képesek egy tűzszüneti megoldást tető alá hozni a Hamász és Izrael között – mondta az InfoRádióban Csepregi Zsolt Izrael-szakértő.

Ami a veszteségeket illeti, azok Izraeli oldalon az első napokban meglehetősen súlyosak voltak, legalábbis abból a szempontból, hogy korábban még nem volt példa arra, hogy a Hamász képes lett volna egyszerre, pár perc leforgása alatt száznál is több rakétát kilőni, amelyek Tel-Avivot és Jeruzsálemet is elérhették – magyarázta az Antall József Tudásközpont nemzetközi igazgatóhelyettese. A kezdeti napok „meglepetését” követően azonban az izraeli haderő – és diplomácia is – sikeresen vette föl a küzdelmet, bizonyítva, hogy megfelelő információkkal rendelkezik a terrorszervezet gázai állásairól, amikre komoly csapásokat mért (tudni érdemes, hogy a Hamász vezetőinek nagy része az övezeten kívül tartózkodik).

Emellett a kezdeti bizonytalanság után Izrael hagyományos és kevésbé hagyományos partnerei is a pártjára álltak. Ezzel együtt ugyanakkor mostanra erősödik a nemzetközi nyomás, tette hozzá a szakértő, hogy „bármi áron, de vége kell szakadjon az összecsapás-sorozatnak”.

Akár arab pártok is kerülhetnek a kormánykoalícióba

Csepregi Zsolt a kiújult harcokkal kapcsolatban arra is emlékeztetett: Izraelben csaknem két és fél éve belpolitikai válság van, amely során csupán

két olyan dolgot volt/van, ami összehozta a politikai elitet: az egyik a koronavírus-válság, a másik – úgy tűnik, hogy – egy háború a Hamásszal szemben.

Hiszen annak ellenére, hogy Benjámin Netanjahu miniszterelnök, valamint Beni Gantz védelmi miniszter a belföldi porondon nagyon komoly ellenfelek, a krízis során abszolút egy álláspontot képviselnek.

A tudásközpont nemzetközi igazgató-helyettese szerint a kialakult helyzet nem köthető egy adott belpolitikai mozzanathoz, még ha az izraeli társadalomban komoly feszültség érezhető, amit egy „új és aggasztó” jelenség is alátámaszt, miszerint az összecsapásokat kisebb zavargások is követték az arab izraeli polgárság egy kisebbségének részéről Izrael területén.

„Erre mindenképp belpolitikai választ kell találni.”

Csepregi Zsolt szerint vagy az arab pártok kormánykoalícióba való bevonásával a következő választáson, vagy valamilyen társadalmi szerződés révén a politikai felek között.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

A tegnapi nap folyamán brit Storm Shadow cirkálórakéták csapódtak be Kurszk megyében, a támadást az ukrán légierő indította, átlépve ezzel egy újabb orosz "vörös vonalat." A fejleményekre válaszul az orosz vezetés állítólag tűzkészenlétbe helyezte néhány RSz-26-os interkontinentális ballisztikus rakétaindítóját (ICBM), elvileg nukleáris robbanófej nélkül. A nap folyamán egy ICBM-nek vélt rakétát ki is lőttek az orosz erők Dnyipró városára. Vlagyimir Putyin később közölte: valójában nem ICBM-et, hanem egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×