eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pexels.com

Klímavédelem: fontos közös bejelentést tett a két legnagyobb szennyező, Kína és az Egyesült Államok

A globális klímaváltozásért első sorban felelős két ország, Kína és az Egyesült Államok egyetért abban, hogy fokozottabb klímavédelmi kötelezettségvállalásra van szükség még az ENSZ novemberben esedékes klímavédelmi konferenciája előtt – áll két ország közös nyilatkozatában.

A kínai környezetvédelmi minisztérium közlése szerint a dokumentumot John Kerry amerikai és Hszie Csen-hua kínai klímavédelmi megbízottak e héten Sanghajban folytatott megbeszélései nyomán tették közzé.

"Az Egyesült Államok és Kína elkötelezett amellett, hogy egymással és más országokkal együttműködjön a klímaváltozás kérdésében" – áll a közös nyilatkozatban.

Megállapodtak abban, hogy folytatják az egyeztetéseket azokról a konkrét teendőkről, amelyek segítségével a 2020-as években csökkenthetik a károsanyag-kibocsájtás szintjét a párizsi klímaegyezmény célkitűzéseinek teljesítése érdekében.

A nyilatkozat szerint

a két ország megállapodott olyan konkrét, a kibocsájtást csökkentő intézkedések megvitatásában is, mint az energiatárolás, illetve a levegőbe jutó szén-dioxid megkötése.

Peking és Washington egyben ígéretet tett arra, hogy a lehetőségekhez képest maximálisan támogatni fogja a fejlődő országokat abban, hogy átálljanak az alacsony szén-dioxid-kibocsájtású energiaforrásokra.

Az Egyesült Államok és Kína a világ két legnagyobb szénkibocsátója. A klímavédelmi párbeszéd megszakadt Donald Trump idén befejeződött amerikai elnöksége alatt, mert egyoldalúan kiléptette országát a párizsi klímaegyezményből azzal az indoklással, hogy a megállapodás tisztességtelenül bünteti az amerikai vállalkozásokat. Utódja, Joe Biden ugyanakkor visszavezette az Egyesült Államokat az egyezményhez, a jövő héten pedig kezdeményezésére klímacsúcs-videokonferenciát tartanak.

Hszi Csin-ping kínai elnök az ENSZ-közgyűlés tavaly szeptemberi ülésszakán bejelentette, hogy Kína 2030-tól jelentősen csökkenteni kívánja a szén-dioxid-kibocsátását, és azt tervezi, hogy 2060-ra eléri az úgynevezett szénsemlegességet.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×