Ugyan az AstraZeneca annak idején azt ígérte az Európai Uniónak, hogy összesen öt gyártókapacitással fog vakcinát elállítani, ehhez képest momentán is csak eggyel működik, ami meg is magyarázza az elmaradásaikat – fogalmazott az InfoRádóban Gyévai Zoltán. Ennek ellenére az EU Monitor főszerkesztője szerint nem jelenthető ki egyértelműen, hogy az Európai Gyógyszerügynökség megengedőbb lenne a nyugati gyártókkal szemben; meglátása szerint ezt akkor lehetne állítani, ha hasonló okok miatt nem kapna például zöld utat a Szputnyik V. Sőt, az EMA igazgatója kategorikusan jelezte, hogy pontosan ugyanazokat a feltételeket fogják számonkérni az oroszokon, mint a többieken.
Gyévai Zoltán megjegyezte, a vakcinák engedélyezési folyamatában az EMA is tanulási fázisban van, és bár felmerülhet a felelőssége abban, hogy amikor az AstraZenecával, de akár a Pfizerrel vagy a Modernával aláírt, a kapacitások kérdése nem kapott elégséges figyelmet, azonban a brit–svéd gyártóra is rávetül némiképp a gyanú árnyéka. Ugyanis, ha a Pfizer és a Moderna esetében működött a gyógyszerhatóság eljárása, kérdés, hogy az AstraZeneca esetében miért nem, és miért működött az AstraZeneca esetében Nagy-Britanniával? Hiszen közben Nagy-Britanniában mintegy 30 millió embert AstraZenecával oltottak be.
A közeljövőben várható újabb vakcinák engedélyeztetésével kapcsolatban a szakember elmondta, hogy
- a Novavax nevű készítmény jár a legelőrébb a folyamatban, és ha minden igaz, május–június környékén kaphat zöld utat az unióban.
- Szintén a nyár elején várható a CureVac engedélyeztetése is, míg a Szputnyikról egyelőre semmi biztosan nem hallani.
- A Szputnyik V engedélyezésével kapcsolatban még nincsenek hivatalos információk - Gyévai Zoltán sejtése szerint valahol a folyamat közepén tarthatnak.
Mindenesetre a hivatalos brüsszeli kommunikáció, vagyis Ursula von der Leyen azon elképzelése, hogy nyár végére a unió lakosságának a 75-80 százaléka átoltott lehet, nem változott, főként, ha a kialkudott mennyiségű vakcinák leszállításra kerülnek a gyártók részéről. Gyévai Zoltán szerint is elérhető a kívánt szám, amihez azonban az is kell, hogy ne legyenek újabb „kellemetlen meglepetések” a rendszerben, hasonlóak az AstraZeneca esetéhez, továbbá hogy minden tagállam felvegye a tempót az oltásban, mert most még elég nagyok az eltérések az egyes országok oltási gyorsaságai között.