eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Megvan, mikor lesznek a parlamenti választások Romániában

Egyelőre még a régi választási törvény van érvényben, erre hivatkozva akarja a jobbközép kormány kiírni a választásokat.

Romániában december 6-án fogják tartani a parlamenti választásokat, az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén fogadja el a bukaresti kormány - jelentette be az ülés elején Ludovic Orban kormányfő. Rámutatott: a 2016-ban megválasztott parlamentnek december 21-én lejár a mandátuma, a kormánynak pedig "kötelessége" a voksolás előtt legalább 90 nappal közzétenni a választás időpontját.

Az alkotmány szerint a parlament mandátumát nem lehet lerövidíteni. Másfelől az államfőnek a választásokat követően legkésőbb 20 napon belül össze kell hívnia az új törvényhozás alakuló ülését. Mindezeket figyelembe véve az egyedüli (vasárnapi) dátum, amikor a választásokat meg lehet tartani, december 6. - érvelt Ludovic Orban.

A parlament baloldali többsége júliusban elfogadott egy törvénytervezetet, miszerint idén nem a kormány, hanem a parlament hivatott dönteni a választások időpontjáról, ez ellen azonban alkotmányossági óvást emelt Klaus Iohannis államfő, amit még nem bírált el az alkotmánybíróság.

A jobboldali elnök szerint sérti a jogbiztonság elvét, és érdekellentétet szül, ha a honatyák - elhúzva a választások kiírását - meghosszabbíthatják saját megbízatásukat, hiszen semmi sem kötelezi őket arra, hogy mandátumuk lejárta előtt, idejekorán elfogadják a választások kiírásáról szóló törvényt.

Egyelőre tehát a régi választási törvény van érvényben: erre hivatkozva akarja a jobbközép kormány kiírni a választásokat.

A választások időpontjának a román pártok taktikai jelentőséget tulajdonítanak. A tavaly óta ellenzékben lévő, de a jelenlegi parlamentben erőfölénnyel rendelkező Szociáldemokrata Párt (PSD) minél későbbi, a népszerűtlen kormányzati intézkedések miatt leszálló ágba került Nemzeti Liberális Párt (PNL) pedig minél korábbi időpontban érdekelt.

A parlament egyébként a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) kezdeményezésére szavazta meg a választások megszervezéséről szóló törvénymódosítást, amely - tekintettel a koronavírus-járványra - egyebek mellett a választási előkészületek időtartamának lerövidítéséről is rendelkezik, és felére csökkenti a jelölésekhez szükséges támogatói aláírások számát.

Romániában szeptember 27-én tartják a júniusról elhalasztott önkormányzati választásokat, így nagyon kevés idő marad a parlamenti választások előkészítésére, és az ország az év hátralévő részében gyakorlatilag folyamatosan választási kampányban lesz.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×