eur:
409.32
usd:
374.42
bux:
74343.85
2024. november 5. kedd Imre

Szakítás az Európai Parlament egyik legnagyobb pártcsaládjánál

Megszakította kapcsolatait a Romániában kormányzó Szociáldemokrata Párttal európai Pártcsaládja, az Európai Szocialisták Pártja. A pártszövetség elnöke nyilatkozatában úgy magyarázta döntését: komoly aggályok merültek fel a romániai jogállamiság helyzetével kapcsolatban.

Az európai szocialisták pártcsaládja a szerda esti, Brexittel foglalkozó csúcsértekezlet előtt rendkívüli tanácskozásra hívta a tagállamok szocialista állam- és kormányfőit, ahol Szergej Sztaniszev elnök bejelentette: „amíg a román kormány nem tisztázza a jogállamisághoz fűzött elkötelezettségét és nem tartja be az Európai Bizottság javaslatait, az Európai Szocialisták Pártja befagyasztottnak tekinti a PSD-hez fűződő kapcsolatát”, kiemelve az európai főügyészi címért rigbe szállt Laura Codurta-Kövesi meghurcolását.

Az Európai Parlament még tavaly fogadta el a bizottság indítványát, amelyben a román jogállamisággal kapcsolatos aggodalmakat és tizenhárom, a romániai büntető- és igazságszolgáltatási törvényekkel kapcsolatos ajánlást fogalmazott meg. A strasbourgi testület nemtetszését fejezte ki amiatt, hogy Romániában a korrupció büntethetőségét megnehezítő törvényeket hoztak, kivonták az államelnököt a bírói kinevezések folyamatából, bírákat nyugdíjaztak, a melegházasság elvi lehetőségét is kizáró alkotmánymódosításra irányuló népszavazást tartottak, valamint a sajtószabadság romló állapota miatt.

Sztaniszev indoklásában kiemelt helyen szerepelt Laura Codurta-Kövesi, a román korrupcióellenes ügyészség egykori főügyészének hányattatása is. Tevékenységének köszönhetően 68 politikust állítottak korrupció vádjával bíróság elé, ami elemzők szerint egyre kínosabban érintette a kormánypárt színeiben sorozatos visszaéléseket elkövető politikusokat, ezért tavaly menesztették az ügyészt posztjáról. A jogász később jelentkezett az Európai Ügyészség főügyészi posztjára is, azonban a román legfelsőbb bíróság hivatali visszaélés, megvesztegetés elfogadása és hamis tanúvallomás vádjával eljárás alá vonta és hatósági ellenőrzés alá helyezte. Codurta-Kövesi ezeket koholt vádaknak nevezte, az eljárás valódi célja szerinte az, hogy ellehetetlenítsék európai főügyészi kinevezését.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Elemző: a forint árfolyamát is érzékenyen érinti az amerikai elnökválasztás eredménye

Elemző: a forint árfolyamát is érzékenyen érinti az amerikai elnökválasztás eredménye

Az elnökválasztás után – a pénzpiaci elemzői vélemények szerint – a mostaninál magasabb inflációs környezet jöhet az Egyesült Államokban, ami lecsapódhat a devizapiacokon is. Főleg, ha az amerikai elnökválasztás után elindul egy erőteljes kereskedelmi háború a világban – mondta az InfoRádióban Nagy Viktor, a Portfolio vezető elemzője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek. Az első, Dixville Notchból érkező eredmény döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. Közben a választás folyamatát vihar, áradás, technikai problémák és bombafenyegetések hátráltatják. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×