A héten tartott Korea-közi csúcstalálkozó már a harmadik volt idén, ami több, mint amennyit az elmúlt években összesen tartottak. Az apropót az adta, hogy Dél-Korea megpróbálta továbblendíteni Észak-Korea és az Egyesült Államok párbeszédét, illetve a félsziget nukleáris leszerelésének ügyét – fejtette ki az InfoRádió kérdésére a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védeli Kutatóközpont tudományos segédmunkatársa.
Háda Béla kiemelte: a tárgyalásokon sikerült ígéretet kapni az északi vezetéstől, hogy a ballisztikus rakétateszteket felfüggesztik, és továbbiakat nem hajtanak végre mindaddig, míg az USA-val nem jön létre megállapodás. Emellett megkezdik leszerelni azt a rakétaindító platformot, ahonnan kipróbálták a Japán-szigetek felett elröptetett ballisztikus rakétákat.
A tárgyalásokon
- gazdasági megállapodások,
- az infrastruktúra fejlesztése, újra összekötése,
- közös katonai bizottság létrehozása a stabilitás erősítése érdekében,
- a déli turisták esetleges újbóli beutazása Észak-Koreába,
- a család találkozók rendszeressé tétele
is szóba került.
Dél-Korea támogatja, hogy Kim Dzsong Un és Donald Trump amerikai elnök újra találkozzon személyesen, valamint azt a törekvést, hogy a nukleáris leszámolás szakaszosan menjen végbe, és ezért cserébe Washingtonnak is gesztusokat, engedményeket kelljen adnia – fejtette ki a szakértő.
Háda Béla szerint Észak-Korea ügyesen és folyamatosan napirenden tartja a saját lépéseit, és igyekszik ezeket úgy beállítani, hogy gesztusokat tesz, miközben az USA-tól nem kap hasonlókat, ezzel nyomás alá helyezi a tárgyaló partnert.