Az ENSZ becslése szerint Afrika népessége 2050-re 2,5 milliárd főre nő majd, így a legnépesebb kontinensé válhat. Marsai Viktor, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és a Migrációkutató Intézet szakértője az InfoRádióban elmondta, hogy a földrészen nagyon sok gyerek születik és egyre kevesebb hal meg, viszont a szociális ellátórendszer még mindig gyerekcipőben jár Afrikában. Szerinte ezért
a legtöbb család abban bízik, hogy ha minél több gyerekük születik, akkor ők majd jobban el tudják látni a szüleiket.
"A kontinensen belüli migráció jelenleg is zajlik, ennek minimális hatása lesz az afrikai számokra. A lakosság három százaléka a hazájától távol képzeli el a boldogulását, ez 2,5 milliárd embernél csaknem 100 milliós tömeget jelenthet" - hívta fel a figyelmet Marsai Viktor.
A szakértő hozzátette:
ez a tendencia növelheti az illegális migrációt is.
Az éghajlatváltozás hatása
Mika János éghajlatkutató szerint az éghajlatváltozás is közrejátszhat abban, hogy tömegek indultak meg Afrikából Európa felé. Az Eszterházy Károly Főiskola tanára elmondta azt is: a kontinensen nagyon sokan élnek olyan helyeken, ahol egyre kevesebb a csapadék és ez a következő években még rosszabb lesz.
Nem a Szahara a legkritikusabb, hanem a mediterrán tengerparti területek, ahol
éppen hogy megterem az élelmiszer ennyi ember számára, ha kicsik romlik a helyzet, akkor ez már kritikussá válhat.
A hőmérséklet mindenhol emelkedik, ezért kevesebb víz marad a talajban, ami miatt kevesebb növény terem majd meg - jegyezte meg Mika János éghajlatkutató.
ENSZ forgatókönyve szerint 2100-ra akár 4,4 milliárd főre is nőhet Afrika lakossága.