eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória

A Nobel-díj körüli botrány újabb hullámai: beismerés a Svéd Akadémiától

A Svéd Akadémia elismerte, hogy néhány korábbi irodalmi Nobel-díjas neve idő előtt kiszivárgott.

A Svéd Akadémia pénteken elismerte, hogy néhány korábbi irodalmi Nobel-díjas neve idő előtt kiszivárgott. A szervezet ígéretet tett arra, hogy átírja régi működési szabályait a hasonló esetek elkerülése érdekében.

A Svéd Akadémia közleménye a testülettel kapcsolatba hozott szexuális zaklatási ügyre is kitért: mint hangsúlyozták, az intézményben nem volt köztudott, hogy az egyik tag, Katarina Frostenson férje hosszú időn át szexuálisan zaklatott, molesztált nőket.

Jean-Claude Arnault fotóst 18 nő vádolta meg szexuális zaklatással és visszaéléssel. Az ügyben lefolytatott belső vizsgálat közben derült ki, hogy néhány korábbi irodalmi Nobel-díjas neve még a bejelentés előtt kiszivárgott.

Az akadémia megbízásából egy jogi iroda végezte a vizsgálatot. Ennek eredményére hivatkozva írta a testület, hogy az irodalmi díjat övező titoktartási szabályok sérültek. Azt azonban nem részletezték, hogy ki volt a kiszivárogtató.

Az is beigazolódott, hogy Arnault "megengedhetetlenül viselkedett", szexuálisan zaklatott nőket, ám ez - mint hangsúlyozták - nem volt köztudott az akadémia tagjainak körében.

A belső vizsgálat eredményét az akadémia átadta a hatóságoknak.

Arnault ügyvédje a pénteki közleményre még nem reagált, de korábban elmondta: ügyfele tagadja, hogy szexuális zaklatást követett volna el, és azt is, hogy kiszivárogtatta volna a nyertesek neveit.

Az akadémia azt is közölte, hogy felülvizsgálja összeférhetetlenségi szabályait is, arra törekszik, hogy a testületen belül és a külvilággal is javuljon a kommunikáció.

A közleményben elismerték, hogy a botránnyal kapcsolatos hírverés súlyos károkat okozott az irodalmi Nobel-díj presztízsében, ám hozzáfűzték, hogy a bizottság, amely az idei Nobel-díjast kiválasztotta, a megszokott módon dolgozott.

A botrány miatt lemondott Sara Danius, az akadémia elnöke, valamint és Katarina Frostenson is. Két hete pedig az akadémia három tagja, Peter Englund, Klas Ostergren és Kjell Espmark jelentette be, nem vesz részt többé a testület munkájában, tiltakozásul az akadémián belüli molesztálási botrány kezelése miatt.

XVI. Károly Gusztáv svéd király csütörtökön bejelentette, hogy megváltoztatja az akadémia szabályait, lehetővé teszi új tagok felvételét, miután eddig öt tag távozott a botrány miatt a testülettől.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×