eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre

Újabb részletek derültek ki az orosz kettős ügynök megmérgezéséről

A brit belügyminiszter szerint "nagyon ritka" idegméreg okozta a délnyugat-angliai Salisbury városában történt, a híradások szerint egy volt orosz kettős ügynököt is érintő mérgezést.

Azonosították, ám nem hozták nyilvánosságra, hogy pontosan mivel mérgezték meg múlt hétvégén a délnyugat-angliai Salisbury városában a 66 éves Szergej Szkripal egykori orosz kettős ügynököt, valamint 33 éves lányát, Julia Szkripalt. A hatóságok még az érintettek személyére vonatkozó információkat sem erősítették meg a brit sajtó azonban egyöntetűen számolt be arról, hogy Szergej Szkripalt és lányát kezelik vasárnap óta súlyos mérgezéses tünetekkel Salisbury kórházában. Amber Rudd brit belügyminiszter a BBC rádiónak nyilatkozva csupán annyit árult el, hogy egy „nagyon ritka” idegméreg-hatóanyagról van szó.

"Hangsúlyozom, hogy erőteljes fellépés várható a hatóságok részéről minden, az Egyesült Királyság utcáin elkövetett bűntény esetében" – tette hozzá a politikus a BBC rádiónak nyilatkozva, majd kitért arra is, hogy a helyszínre elsőként érkezett rendőr, akit szintén súlyos mérgezéses tünetekkel szállítottak a helyi kórházba, már kommunikál a környezetével, és nincs intenzív osztályon, de állapota még mindig súlyos.

"Mark Rowley, a Scotland Yard terrorelhárító szolgálatának parancsnoka már szerdai tájékoztatóján is idegméregről számolt be, valamint arról, hogy a rendőrség gyilkossági kísérletként kezeli az incidenst. Több száz nyomozó, bűnügyi helyszínelő és hírszerzési elemző dolgozik jelenleg annak kiderítésén, hogy ki állt a támadás mögött".

Szergej Szkripal, az orosz katonai hírszerzés egykori ezredese kettős ügynökként tíz éven át dolgozott a brit hírszerzésnek, ezalatt Nyugat-Európában tevékenykedő orosz ügynökök tucatjait leplezte le, és a hivatalos orosz vádak szerint ezért 100 ezer dollárt kapott az MI6-től. 2006-ban azonban 13 év fegyházra ítélték emiatt Oroszországban, ahonnan csak 2010-ben, egy orosz-amerikai kémcsere keretében szabadult, majd később Nagy-Britanniában telepedett le. A brit sajtó úgy tudja, hogy az elmúlt két évben Szkripal elvesztette feleségét, bátyját és fiát is.

Boris Johnson brit külügyminiszter az incidens nyomán korábban határozott választ ígért arra az esetre, ha bebizonyosodna, hogy állami felelősség áll a támadás hátterében, így felvetette az újabb Oroszország elleni szankciók lehetőségét.

Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője ostobaságnak minősítette Boris Johnsonnak a kettősügynökkel kapcsolatban elhangzott kijelentéseit, Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pedig - információhiányra hivatkozva - nem kívánta kommentálni a mérgezéses ügyet. Peszkov szerint Moszkva, bár nem kapott felkérést arra, hogy vegyen részt a történtek okainak feltárásában, mindig nyitott az együttműködésre.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×