Infostart.hu
eur:
382.05
usd:
327.88
bux:
109222.21
2025. december 5. péntek Vilma
Horvátország haldoklik, mondta az államtitkár, és lemondott

Horvátország haldoklik, mondta az államtitkár, és lemondott

Horvátország "haldoklik", a kormány pedig komolytalanul áll a kérdéshez - így bírálta saját minisztériuma intézkedéseit Marin Strmota horvát népesedésügyi államtitkár kedden, és nyilvánosan bejelentette lemondását tisztségéről.

Nada Murgaric demográfiai, családügyi, ifjúsági és a szociális miniszter a demográfiai megújulás érdekében tett rendelkezéseket ismertette sajtótájékoztatóján, egyebek között a családi pótlékra jogosultak körének bővítéséről beszélve és arról, hogy mindenki számára elérhetővé teszik az óvodai ellátást, majd átadta a szót államtitkárának.

Egy újságírónak arra a felvetésére, hogy a tárca ugyanezeket az intézkedéseket jelentette be három hónappal ezelőtt, és azóta miért nem történt előrelépés, az államtitkár kifakadt, és azt válaszolta:

"Igaza van, ez egy nagy színjáték."

Jelezte, hogy demográfusként az említett lépéseket komolytalannak tartja, miközben szerinte Horvátország "haldoklik", és fennállása óta a legrosszabb helyzettel küzd. "Mint fiatalember, horvát állampolgár, két gyermek édesapja, munkanélküli feleség férje és munkanélküli szülők gyereke, nem hiszem, hogy ilyen hozzáállással bármin is változtatni tudunk" - mondta láthatóan feldúltan, majd bejelentette, hogy azonnali hatállyal lemond tisztségéről és távozott a teremből.

A lépése meglepte a minisztert, aki azzal magyarázta a helyzetet, hogy egy fiatalember, egy tudós türelmetlenségéről van szó.

A horvát statisztikai hivatal kedden közölt adatai szerint 2017-ben 17 614-el többen haltak meg, mint ahány gyerek született, ez a szám pedig egyre csak nőtt az elmúlt hét évben.

Az elvándorlás is óriási méreteket öltött,

a társadalmi szervezetek pedig arra figyelmeztetnek, hogy minden ötödik horvát állampolgárt az elszegényedés veszélye fenyegeti.

A tárcavezető szerint a statisztikák nem biztatóak, de a negatív trend nem a mostani kormányzás alatt alakult ki.

A politikus úgy vélekedett, hogy nagy a közvélemény nyomása és nagy eredményeket várnak el. "Mindenkinek joga van a csalódottsághoz, de a mi munkánkban kitartónak és következetesnek kell lennünk, mindent megteszünk, hogy a demográfiai megújulásban eredményeket érjünk el" - hangsúlyozta.

Horvát sajtóértesülések szerint hamarosan kormányátalakítás várható Zágrábban. A hírek alapján éppen Nada Murgaric lesz az egyik miniszter, akit menesztene kabinetjéből Andrej Plenkovic kormányfő. Ezeket a feltevéseket azonban nem kommentálta kedden a tárcavezető.

Címlapról ajánljuk

A szuperkomputer nem bízik Lionel Messiben? Este sorsolás!

Pénteken, magyar idő szerint 18 órától rendezik a washingtoni John F. Kennedy Centerben a 2026-os labdarúgó-világbajnokság sorsolását. Az Opta elemző cég elkészítette esélylatolgatását: kiderült, matematikai képletek alapján mely válogatottak számítanak favoritnak. Ennek alapján (is) nagy biztonsággal megállapítható: európai vagy dél-amerikai győztest avatnak majd.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.05. péntek, 18:00
Bódis László
a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×