eur:
389.26
usd:
362.71
bux:
0
2024. május 3. péntek Irma, Tímea

Elszámoltatás jöhet az Európai Unióban

Az Európai Számvevőszék az uniós költségvetés rugalmasságának, átláthatóságának és elszámoltathatóságának fokozását javasolja, egyben kezdeményezi, hogy az Európai Bizottság készítsen elemzést a tagság pénzügyi és egyéb előnyeiről.

A luxembourgi központú számvevőszék csütörtökön az Európai Bizottság nemrég kiadott, a következő többéves pénzügyi keret kidolgozásáról szóló vitaanyagához kapcsolódva egyebek mellett azt javasolta, hogy

világosan határozzák meg az uniós hozzáadott érték fogalmát.

Ennek segítségével szerintük azonosítani lehetne, hogy milyen módon biztosítható többletérték az uniós költségvetés révén, valamint értékelni lehetne a programok teljesítményét, illetve a kockázatokat.

Az uniós hozzáadott érték kiszámítása során a számvevők szerint átfogóbban és pontosabban meg kellene határozni az uniós tagság költségeit, hasznát és nettó egyenlegét is.

Véleményük szerint

  • a bizottságnak a következő többéves pénzügyi keretre irányuló javaslat kiegészítéseként közép-, illetve hosszú távú pénzügyi tervet is közzé kellene tennie.
  • A tervnek tartalmaznia kellene a fennmaradó kötelezettségvállalásokat, az előfinanszírozást és a függő kötelezettségeket, valamint egy kifizetési előrejelzést, a gazdasági és pénzügyi háttér elemzését és egy kockázatértékelést.

A számvevők javaslata szerint az unió pénzügyi tervezését össze kellene hangolni a stratégiai prioritásokkal, meg kellene határozni az elérendő fő eredményeket, csökkenteni a kiadási programok, célkitűzések számát, valamint egységesebbé és elérhetőbbé tenni a beszámolást.

A javaslattevők teljes körű felügyeletet tartanának kívánatosnak az uniós pénzügyek fölött. Az elszámoltathatóság és az átláthatóság elvét

  • az uniós költségvetésen belüli szervekre, köztük az Európai Bizottságra,
  • és a költségvetés hatályán kívüli szervekre, például az Európai Központi Bankra (EKB) és az Európai Beruházási Bankra (EBB), egyaránt alkalmazni kellene.

Az Európai Számvevőszék végezetül úgy vélekedett, hogy felhatalmazást kellene kapnia az összes uniós szerv, valamint az unió joghatóságán kívüli, de uniós szakpolitikákat végrehajtó szervek ellenőrzésére is. Ezek közé tartoznának például az Európai Védelmi Ügynökség, a tervezett Európai Valutaalap, az Európai Stabilitási Mechanizmus és az EBB uniós költségvetéshez nem kapcsolódó műveletei is.

Címlapról ajánljuk

Rendkívüli belpolitikai vihar lett egy atomerőműves cikkből Németországban

A havonta megjelenő, elemzésekre, illetve háttérjelentésekre összpontosító népszerű Cicero című magazin azt állította, hogy az atomerőművek egy évvel ezelőtti végleges leállításáról született döntés meghozatala előtt kulcsfontosságú szakértői információkat hallgattak el az atomenergia alkalmazásának legfőbb ellenzője, a zöldpárti gazdasági miniszter előtt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.03. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
Órákon belül érkezik az adat, ami eldöntheti a forint sorsát

Órákon belül érkezik az adat, ami eldöntheti a forint sorsát

Sorra töri át a vezető devizákkal szemben a fontos szinteket a forint, a magyar idő szerint délután 14 óra 30 perckor érkező amerikai munkaerőpiaci adatok azonban várhatóan ezúttal is komoly elmozdulásokat hoznak a részvény- és devizapiacokon egyaránt, ennek következtében pedig gyorsan változhat a kép a forint esetében is. Devizapiaci témákkal is foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Regisztráció és jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×