eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 30. vasárnap Zalán
Nukleáris baleset történhetett – Európát is elérte a szennyezés

Nukleáris baleset történhetett – Európát is elérte a szennyezés

A nukleáris biztonsággal foglalkozó francia IRSN szerint radioaktív felhő vonult át Európán az utóbbi hetekben, mely arra enged következtetni, hogy baleset történt egy orosz vagy kazahsztáni nukleáris létesítményben – írta a Reuters.

A francia intézmény kizárta annak lehetőségét, hogy egy nukleáris reaktorban történt a baleset, inkább egy nukleáris üzemanyagkezelő helyről vagy egy radioaktív anyagokkal foglalkozó gyógyászati központból származik a szennyeződés – tudósított a hírügynökség. Az eset nem volt negatív hatással az emberi egészségre vagy a környezetre – tették hozzá.

A szervezet nyilatkozatában az áll, hogy nem tudták pontosan meghatározni a radioaktív anyag kibocsátásának helyszínét, de az időjárási viszonyok alapján valószínű, hogy az Ural-hegységtől délre, az Ural és a Volga-folyó között történhetett. Az intézet hivatalnoka szerint tehát Oroszország vagy Kazahsztán területén történhetett a baleset.

Az orosz hatóságok jelezték, nem tudnak nukleáris balesetről az illetékességi területükön – mondta a Reuters-nek Jean-Marc Peres, az IRSN igazgatója. Az intézet még nem vette fel a kapcsolatot a kazah hatóságokkal – tette hozzá.

A francia szervezet számos európai intézménnyel együtt a ruténium 106 izotópnak igen magas – 100-300 terabecquerel körüli – szintjét mérték. Ez az elem nukleáris reaktorban hasadó atomok terméke, a természetben nem fordul elő – magyarázta az igazgató. Ekkora szintű szennyezettséggel kalkulálva a baleset helyszínének néhány kilométeres vonzáskörzetében javasolt a lakosság evakuálása – figyelmeztetett.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Összeomlás-kutató: végtelen növekedés nem lehetséges egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón

Összeomlás-kutató: végtelen növekedés nem lehetséges egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón

A klímakatasztrófa egyértelművé tette, hogy a folyamatosan növekvő gazdaságra alapozott társadalom fenntarthatatlan. Ezért a fogyasztás tudatos minimalizálására lenne szükség, az erőforrásokat pedig az úgynevezett polikrízisre történő mentális felkészülésre kellene fordítani – mondta az InfoRádiónak Stumpf-Biró András összeomlás-kutató. A Pannon Egyetem kutatója radikálisan látja az emberiség közeljövőjét, és ezt nem rejtette véka alá Magyarország első üzleti jövőkutató konferenciáján sem, ahol a Mélyalkalmazkodás nevű mozgalom hazai képviselőjeként tartott előadást.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Valódi támogatást adnak vagy függőségbe taszítanak? – Csendes forradalom zajlik a nemzetközi segélyezés terén

Valódi támogatást adnak vagy függőségbe taszítanak? – Csendes forradalom zajlik a nemzetközi segélyezés terén

A nemzetközi segélyezési rendszer már régóta válsággal küzd, működésével sem a donorok, sem a kedvezményezettek nem elégedettek. Miközben a donor országok azt tapasztalják, hogy a segélyek nem hozzák a várt tartós eredményeket, addig a kedvezményezettek sokszor függőségbe, segélycsapdába kerülnek. Emiatt a segélyezésről szóló szakirodalomban több évtizede gyökeret vert az aid exit koncepció, vagyis a segélyezés fokozatos kivezetése a humanitárius és sürgősségi segélyek kivételével. Kérdés, mennyire megvalósítható ez a koncepció.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×