eur:
412.32
usd:
396.19
bux:
79492.85
2024. december 23. hétfő Viktória

Tanácstalan a Trump-kormány

A Trump-kormányzatnak nincs kidolgozott stratégiája Szíriára vonatkozóan, nem döntöttek még arról sem, hogy mi legyen Rakka, az Iszlám Állam (IÁ) lassan már csak volt de facto szíriai fellegvára felszabadítása után - jelentette az amerikai NBC hírtelevízió.

Rakka felszabadítását hetek óta jósolja a várost ostromló Szíriai Demokratikus Erők (SDF) nevű szervezet, amelyet az Egyesült Államok és az általa vezetett nemzetközi katonai koalíció támogat.

Az amerikai hírtévé forrásainak közlései szerint Donald Trump amerikai elnök kormánya még nem dolgozott ki egy Szíriára vonatkozó kiterjedtebb stratégiát, különösképpen arra, hogy Szíria keleti részeit teljesen megtisztítsák az IÁ fegyvereseitől. Arra sincs terv, hogy ha sikerül is győzelmet aratni a dzsihadista szervezet felett, hogyan akadályozzák meg Damaszkuszt, vagy éppen a Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimjét támogató Iránt befolyásuk kiterjesztésében ezekben a térségekben.

Az Egyesült Államok szempontjából kifejezetten kényes kérdés az, hogy a Washington szíriai politikájának megfelelő hatalomátadást, azaz Aszad távozását a hatalomból miképpen is tudnák elérni - közölte az NBC.

A hírtelevízió tudomása szerint a Trump-kormányban

sok keményvonalas politikus ragaszkodik Aszad eltávolításához,

köztük Nikki Haley, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete. Ennek ellenére akadnak olyanok is, akik azon a véleményen vannak, hogy "Aszad az egyetlen tényező, amely megakadályozza, hogy Szíria egy, a térséget elnyelő fekete lyukká változzon".

Katonai és diplomáciai tanácsadók is egyöntetűen azt javasolják, hogy Washington tegyen lépéseket a Törökországgal egyre feszültebbé váló viszony enyhítésére. A hírtelevízió közlése szerint az Ankarával fenntartott kapcsolatok romlása komolyan megnehezítheti a hat éve háború sújtotta közel-keleti ország stabilizálását, különösen Irán és Oroszország fokozatosan növekvő befolyásának tekintetében.

A Fehér Ház egyelőre nem kommentálta az NBC értesüléseit.

A dzsihadisták által 2014-ben elfoglalt Rakka ostroma júniusban kezdődött. Visszafoglalása mérföldkő lesz a dzsihadista szervezet által kikiáltott kalifátus felszámolásának folyamatában. Ryan Dillon amerikai ezredes, a nemzetközi koalíció szóvivője korábban azt közölte, hogy Rakkában már csak mintegy 300-400 dzsihadista maradt. Dillon arra is felhívta a figyelmet, hogy a város felszabadításának végső fázisa sem lesz egyszerű, a Washington vezette koalíció nem is szab határidőt a műveletek befejezésére.

Az Iszlám Állam iraki fellegvárából, Moszulból már kisöpörték a szervezetet.

Címlapról ajánljuk

Hogyan tovább Magdeburg után? Új törvényt, újfajta megfigyelést szeretne a belügyminiszter

A gyász ellenére az élet megy tovább. Olyannyira, hogy a péntek esti szörnyű terrortámadás után szerte az országban továbbra is nyitva tartanak a karácsonyi vásárok. A hangulat azonban jó ideig aligha lesz olyan, mint az öt halálos áldozatot és több mint 200 sérültet követelő gázolásos merénylet előtt volt.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×