Infostart.hu
eur:
384.81
usd:
328.94
bux:
121308.37
2026. január 21. szerda Ágnes
Jó a kapcsolat, de viták is lehetnek a magyar és az új osztrák kormány között

Jó a kapcsolat, de viták is lehetnek a magyar és az új osztrák kormány között

Az új osztrák vezetés egyfajta új kapcsolódási pont lehet az uniós integrációt gyorsítani szándékozó német-francia tengely és az ezt lassítani kívánó V4-ek között – mondta az InfoRádiónak Pulai András, a Publicus Intézet ügyvezető igazgatója. Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Csoport vezetője pedig úgy véli, jó a kapcsolat a leendő osztrák kancellár és a magyar kormány között, ami mindenképpen a kapcsolatok javulását eredményezheti, viták azonban továbbra is lesznek.

Pulai András szerint a menekültkérdés kulcspontja volt az osztrák választásnak. Az Osztrák Néppárt (ÖVP) kancellárjelöltje, Sebastian Kurz meglehetősen markánsan foglalt állást a válsággal kapcsolatban, hasonló állásponton van Orbán Viktorral, így a választás eredménye jó hír a magyar miniszterelnök számára is – véli a Publicus Intézet vezetője. 

Az ÖVP és a Szabadságpárt (FPÖ) esetleges koalíció érdekes kombináció lehet, ugyanis a volt külügyminiszter, Sebastian Kurz és pártja kifejezetten

Európa-párti, de magáévá tette a Szabadságpárt menekültpolitikáját

– tette hozzá a szakértő.

Várható, hogy az új kancellár olyan partnerekkel működne együtt a kormányban, akik EU-barát politikát folytatnak, valószínűleg szándéka felcsatlakozni a német-francia tengelyre, de szinte biztos, hogy ez nem fog maradéktalanul sikerülni – véli az elemző.

„Ausztriában a választók 15-20 százaléka levélben szavaz”

– hangsúlyozta Mráz Ágoston Sámuel. Így a jelenlegi számok egyáltalán nem tekinthetők végeredménynek. Az viszont biztos, hogy Sebastian Kurz győzött, és ez az ő személyes teljesítményének tudható be – tette hozzá a Nézőpont Csoport vezetője.

Mráz Ágoston Sámuel is a bevándorláspolitikában látja a győzelem fő okát. Kétféle kormányösszetétel lehetséges:

  • a Néppárt vagy a Szabadságpárttal áll össze,
  • esetleg folytatják a jelenlegi nagykoalíciót az Osztrák Szociáldemokrata Párttal (SPÖ), csak szerepváltással.

Az elemző szerint a magyar kormány jó személyes kapcsolatot ápol a potenciális kancellárral, ahogy ideológia kapcsán is sok az átfedés. A két államvezetés között azonban viták is várhatók, többek között adókérdésekben és a bankok szerepvállalásával kapcsolatban.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Káel Csaba az új filmjéről: a Magyar menyegző a példa arra, hogy a néphagyományok átmenthetők napjainkba

Káel Csaba az új filmjéről: a Magyar menyegző a példa arra, hogy a néphagyományok átmenthetők napjainkba

Csütörtökön lesz a hazai mozibemutatója a Magyar menyegző című filmnek, ami hiánypótló alkotásként a magyar néptánc, népzene erejét és a szerelem örök történetét egyesíti a mozi nyelvén. A rendező, Káel Csaba az InfoRádióban elmondta: régebbi személyes erdélyi benyomásaiból, élményeiből is táplálkozott, a forgatás során pedig nem alkalmaztak dublőröket, a színészek megtanultak néptáncolni.
inforadio
ARÉNA
2026.01.22. csütörtök, 18:00
Palkovics László
mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos
Minden egy irányba mutat: ez a sztori lehet az év legjobb befektetése!

Minden egy irányba mutat: ez a sztori lehet az év legjobb befektetése!

Három egymást erősítő érv is alátámasztja, hogy egy olyan befektetési lehetőségre bukkantunk, amely könnyen az év legjövedelmezőbb sztorijává válhat. Ami pedig igazán izgalmassá teszi: a piac egyelőre alig figyel rá, gyakorlatilag nincs reflektorfényben. Az ilyen ritka helyzetekből születnek a legjobb hozamok azok számára, akik időben lépnek. Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×