eur:
406.38
usd:
358.33
bux:
92886.7
2025. április 25. péntek Márk

Valamit tudhatott Theresa May

A legfrissebb felmérések szerint a jelenlegi sokszorosára bővülhet a kormányzó brit Konzervatív Párt alsóházi többsége a nyár elején tartandó előrehozott parlamenti választásokon.

Theresa May miniszterelnök kedden jelentette be teljesen váratlanul a június 8-ára tervezett választásokat. Az indítványt a parlamentnek szerdán kétharmados többséggel jóvá kell hagynia, és ez nagy valószínűséggel meg is történik, mivel a kezdeményezést a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt is támogatja.

A legnagyobb brit közvélemény-kutató cég, a YouGov a The Times megbízásából elvégzett - a tekintélyes konzervatív napilap által szerdán ismertetett - legutóbbi felméréssorozatában kimutatta, hogy

jelenleg a választók 43 százaléka voksolna a konzervatívokra, 24 százalékuk a Munkáspártra, 11 százalékuk pedig a Liberális Demokratákra.

A YouGov politikai és társadalmi közvélemény-kutatásokért felelős igazgatója, Anthony Wells a The Timesnak azt mondta, hogy ha a júniusi választásokon ez a megoszlás érvényesül, a Konzervatív Párt 382 fős alsóházi frakcióval alakíthatna új kormányt. Wells számításai szerint ez azt jelentené, hogy

a konzervatívok alsóházi létszámfölénye a jelenlegi 17 főről 114-re bővülne

az összes többi frakció együttes létszámával szemben a 650 tagú londoni alsóházban.

A nem arányos brit választási rendszer csak egyéni jelölteket ismer, és minden választókerületben az a jelölt győz, aki a legtöbb egyéni voksot kapja, akkor is, ha a többi indulóra együtt többen szavaztak. Ez a rendszer földcsuszamlásszerű győzelemhez és hatalmas alsóházi többséghez segítheti hozzá a győztes pártot abban az esetben is, ha e párt országos összesítésben nem szerezte meg a leadott voksok abszolút többségét.

A húsz évvel ezelőtti, 1997-es választásokon a Tony Blair vezette Munkáspártra 43,2 százaléknyian szavaztak, és a Labour 179 fős - addigi történetében példátlan - alsóházi többséggel alakíthatott kormányt.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Salát Gergely: vámháború, gazdasági átalakulás és a kínai–amerikai rivalizálás kulisszatitkai

Az amerikai–kínai vámháború hátteréről, lehetséges hatásairól, a kínaiak várható reakcióiról, az ottani gazdaság szükséges szerkezeti átalakításáról, 400 millió „másodrendű” állampolgárról és Oroszország szerepéről is beszélt Salát Gergely, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa az InfoRádió Aréna című műsorában.
VIDEÓ
Karnyújtásnyira a rekord a magyar tőzsdén

Karnyújtásnyira a rekord a magyar tőzsdén

A befektetők folyamatosan újraértékelik a kereskedelmi légkört, a legfrissebb fejlemények bizakodásra adnak okot: az Egyesült Államok finomította a napokban a vámokkal kapcsolatos retorikát, Kína pedig szintén az enyhülés jeleit mutatja - a Bloomberg értesülései szerint az ország felfüggesztheti az egyes amerikai árukra kivetett 125%-os vámot. Ebben a környezetben ma reggel Ázsiában többnyire emelkedtek a tőzsdék, Európában is jó a hangulat. A hazai részvénypiacon sincs hiány izgalmakból: az OTP újabb sajátrészvény-vásárlási programra kapott engedélyt, ráadásul ma tartották az éves rendes közgyűlést is, ahol rekord osztalék kifizetéséről döntöttek a részvényesek, ezen felül egy jelentős céláremelés is érkezett a részvényre. Ugyancsak komoly izgalmak vannak az Appeninnél, hiszen itt is ma döntöttek a részvényesek az osztalékról -  a magyar prémium kategóriás részvények közül az Appeninn kínálhatta volna a legmagasabb osztalékhozamot, de korábban egy nagytulajdonos a kifizetés ellen szólított fel. Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Információ és jelentkezés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×