eur:
408.03
usd:
375.1
bux:
73837.78
2024. november 4. hétfő Károly
Íme a német álláspont az akár Magyarország ellen is bevezethető szankciókról

Íme a német álláspont az akár Magyarország ellen is bevezethető szankciókról

Sigmar Gabriel külügyminiszter szerint máris létezik a többsebességes Európa.

Európában már ma is többsebességes integráció létezik, vigyázni kell azonban, hogy a különbségek ne legyenek túl nagyok - többek között ezt jelentette ki csütörtökön Varsóban Sigmar Gabriel német külügyminiszter azon a sajtóértekezleten, amelyet a lengyel hivatali partnerével folytatott megbeszélés után tartottak.

Vendéglátója, Witold Waszczykowski a csütörtökön kezdődő brüsszeli EU-csúcstalálkozóra utalva az európai egységre hívott fel. "Kissé nyugtalanít, hogy az utóbbi időben nyugati partnereinktől egy másféle, többsebességes Európát szorgalmazó felhívások hangzanak el" - mondta, utalva ezzel a német, francia, olasz és spanyol politikai vezetők hétfői versailles-i találkozójára.

A lengyel diplomácia vezetője értékelte: ez a megoldás további európai válságokhoz vezethet. Ezzel szemben felidézte a visegrádi csoport (V4) múlt heti varsói csúcstalálkozóját is, amelyen a kormányfők európai egységre szólítottak fel.

Sigmar Gabriel válaszul azt mondta: köztudott, hogy "már ma léteznek különféle sebességek, nem mindenki az euróövezet tagja". "Bevallom, hogy jobban szeretném, ha Lengyelország már az euróövezetben lenne, és remélem, ez meg is történik" - fűzte hozzá. "Más integrációs szintként" a schengeni övezetet is említette.

Leszögezte ugyanakkor: vigyázni kell arra, hogy az Európán belüli különbségek ne legyenek túl nagyok, ne az legyen a helyzet, hogy "egyesek már nagyon az élén járnak, másoknak pedig az a benyomásuk, hogy másodosztályú európaiaknak tartják őket".

Lehet-e retorzió az uniós alapok lefaragása?

Arra az újságírói kérdésre válaszolva, hogy Németország támogatja-e az uniós alapok lefaragását azon országok - például Lengyelország és Magyarország - esetében, amelyek nem tartják magukat az uniós elvekhez, Gabriel leszögezte: híve annak, hogy tiszteletben tartsák az uniós elveket, s beszélni kell arról, mit is értünk e fogalom alatt.

"Most nem arról kell beszélni, mi történik, ha megsértik az elveket. Nem vagyok híve az alapok megszorításának, mivel ez azt jelentené, hogy távolodunk egymástól" - fogalmazott a német külügyminiszter.

Saryusz-Wolski vagy Tusk?

Az Európai Tanács elnökének csütörtökön esedékes megválasztásáról beszélve Waszczykowski megerősítette: Varsó egyedüli hivatalos jelöltje Jacek Saryusz-Wolski, akit "a lengyel EU-csatlakozás atyjának" nevezett. Donald Tusk "soha nem fordult a lengyel kormányhoz azzal az információval, hogy újból megpályázná a posztot" - mondta.

Gabriel elmondta: ez ügyben "eltérnek a vélemények", a konfliktust remélhetőleg úgy sikerül megoldani, hogy "Európában ne keletkezzen nagyobb megosztottság". Megjegyezte: tudomása szerint Közép-Európa Tusk jelöltségét szorgalmazta.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×