Infostart.hu
eur:
387.21
usd:
334.59
bux:
125374.51
2026. március 5. csütörtök Adorján, Adrián

A sógorok a burka ellen

Az osztrákok többsége támogatja a burka betiltását egy friss felmérés szerint.

A hétszáz megkérdezett 66 százaléka nem engedélyezné a burkát, vagyis a szem kivételével az egész arcot és a testet elfedő muszlim női viseletet. Az ellenzők 41 százaléka "feltétlenül", 25 százaléka "inkább" az elfátyolozás ellen foglalt állást Peter Hajek közvélemény-kutató intézetének felmérésében. A válaszadók 31 százaléka elutasította az öltözet szabályozását, 12 százalék határozottan a tilalom ellen foglalt állást. A felmérésben résztvevők három százaléka nem nyilvánított véleményt a kérdésben.

Ausztriában még augusztus közepén kezdődött párbeszéd a viselet betiltásáról. Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter szerint a burka viselése határozottan gátolja az integrációt. Párttársa, Wolfgang Sobotka belügyi tárcavezető a burka általános betiltását alkotmányjogilag tartotta problémásnak. Úgy vélte: alkalmi jelleggel korlátozni lehetne a viseletet, például autóvezetésnél, utazásnál vagy tüntetésen való részvétel esetén.

A burka tiltásáról szóló szabályozást helyes lépésnek nevezte Norbert Hofer, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) államfőjelöltje egy vasárnapi lapinterjúban. Ausztriában a nőknek és a férfiaknak egyenlő joguk van, a burka pedig a nők elleni erőszak egyik formája - szögezte le az Österreich című lapnak a szabadságpárti politikus.

Nem ért egyet a burka viselésének betiltásával Christian Kern osztrák kancellár. A szociáldemokrata kormányfő korábban megfogalmazott meglátása szerint a beilleszkedést ez nem segíti elő érdemben. Az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) azonban megosztott a kérdésben. Andreas Schieder frakcióvezető támogatná a néppárti javaslatot, amennyiben annak megvalósítása "értelmes és hatásos" lesz. Hans Niessl burganlandi tartományvezető, szociáldemokrata politikus is kiállt a burka betiltása mellett.

Ausztriában az év eleji adatok szerint nagyjából 600 ezer muszlim él. Becslések szerint 15 év múlva 900 ezren lesznek, és a 8,5 milliós lakosság tíz százalékát teszik ki. 1991-ben 160 ezer, a hetvenes évek elején pedig 23 ezer muszlim volt az országban.

Ausztriában nem szabályozzák az utcai megjelenést, sem az arc elfátyolozását. Azonban egyes esetekben, például a személyek gyanús viselkedése esetén felülbírálhatják az általános gyakorlatot. A gyülekezési törvény kilencedik paragrafusa pedig arról rendelkezik, hogy nyilvános eseményeken, tüntetéseken és futballmeccseken eltakart arccal nem lehet részt venni.

Az egész testet elfedő fürdőruha, a burkini viselését eddig az alsó-ausztriai Melk, Korneuburg és Hainburg fürdőiben tiltották be.

Címlapról ajánljuk
Szakértő az iráni háborúról: a civil légi közlekedés zavaraira most nincs igazi pótmegoldás

Szakértő az iráni háborúról: a civil légi közlekedés zavaraira most nincs igazi pótmegoldás

Most nem csupán útvonalak estek ki és három kulcsfontosságú légitársaság szünetelteti a járatait, hanem egyszerűen légtérzár van – mondta Varga G. Gábor, az Egek Ura blog alapító-szerkesztője az InfoRádióban, hozzátéve: amikor a működés leáll, szinte semmi sem repülhet.

Czepek Gábor: már csak az engedélyezés hiányzik a Barátság újraindulásához az Ukrtransznafta szerint

Megtartotta első ülését a Barátság kőolajvezeték leállítása miatt létrehozott magyar bizottság. A következő lépésekről Czepek Gábor, az Energiaügyi Minisztérium miniszterhelyettese, a tárca parlamenti államtitkára számolt be. Elmondta azt is, hogy rövid határidőt szabtak Ukrajnának.
A közel-keleti háború a forintot is hullámvasútra ültette

A közel-keleti háború a forintot is hullámvasútra ültette

Csütörtökön is a közel-keleti háború által okozott pánik az úr a devizapiacokon, azaz folytatódik a dollár erősödése és a régiós devizák gyengülése. Mindez a piaci válságok idején megnövekedett likviditásigénnyel van összefüggésben, amely globális menedékdeviza szerepe miatt dollárvásárlásra kényszeríti a befektetőket. A pozíciózárások mellett azonban a befektetők már azt latolgatják, hogy mekkora esély van egy 2022-ben látott energiaválság megismétlődésére, illetve mely országok lennének egy ilyen krízishelyzet nyertesei és vesztesei. A forint a mai nap is gyengülő pályán van, a tegnapi korrekció után ma ismét emelkedni kezdett az euró és a dollár árfolyama.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×