Infostart.hu
eur:
388.61
usd:
335.02
bux:
120688.04
2026. március 4. szerda Kázmér

"Az IÁ gyengítésével újabb merényletek várhatóak"

A világszerte elkövetett iszlamista merényletek számának növekedése az Iszlám Állam (IÁ) nevű dzsihadista szervezet Szíriában és Irakban elszenvedett vereségeinek következménye lehet - fejezte ki véleményét Thomas de Maiziere német belügyminiszter a Reuters brit hírügynökségnek adott keddi interjújában.

Ahogy a dzsihadistákat kezdik kiszorítani az általuk eddig uralt iraki és szíriai területekről, azzal párhuzamosan megnő a veszélye egy úgynevezett aszimmetrikus eltolódásnak - mondta de Maiziere. Ez azt jelenti, hogy a meghátráló terrorszervezet igyekszik a konfliktusokat területein kívülre helyezni, és "gyengeségét erővé változtatni". "Lehet, hogy az Európán kívül elkövetett merényletsorozatban ennek eredményét látjuk" - tette hozzá.

A belügyi tárca vezetője ennek ellenére helyeselte a dzsihadisták elleni további fellépést.

Hangsúlyozta: Európa és Németország biztonsága továbbra is veszélyeztetett. Ezért szerinte Németországnak még idő előtt a lehető legtöbb értesülést kell megszereznie a fenyegető veszélyekről és a lehetséges merénylőkről. "A tudás hatalom, amennyiben pedig a nemzetközi terrorizmus hatalmas erővel bír, úgy nekünk is egy hatalmas tudásbázissal kell ellene fellépnünk" - mondta de Maiziere.

Az IÁ vasárnap az iraki fővárosban, Bagdadban elkövetett két merényletben megölt legalább 213 embert, a halálos áldozatok mellett több mint 300-an sebesültek meg.

Múlt pénteken pedig a bangladesi fővárosban, Dakkában több mint tíz órán át tartó támadás során az iszlamisták 20 külföldi és 3 bangladesi túszukkal végeztek. A bangladesi hadsereg, a félkatonai erők tagjai, valamint a rendőrség kommandósai szombat reggel vetettek véget a Gulsan diplomatanegyed két tóparti éttermében lezajlott túszejtésnek. Két bangladesi rendőr is életét vesztette.

Címlapról ajánljuk

Perzsa-öböl: versenyfutás életre-halálra

Az Öböl-menti arab országok egy héten belül kifogyhatnak a légvédelmi fegyvereikből, ha Irán az eddigiekhez hasonló hevességgel zúdítja rájuk rakéta a dróncsapásait. Márpedig ez a háború eddig elképzelhetetlen méretű eszkalációjához vezethet.
inforadio
ARÉNA
2026.03.04. szerda, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
2026-ban még nem volt ilyen gyenge a forint, aztán hirtelen rántottak egyet rajta

2026-ban még nem volt ilyen gyenge a forint, aztán hirtelen rántottak egyet rajta

Drámai mértékben gyengült kedden a forint. A befektetői hangulatot jelentősen rontotta, hogy a hétfői, mintegy 50 százalékos ugrást követően tovább emelkedett a földgáz világpiaci ára, miközben a közel-keleti háború miatt egyre erősebbek a félelmek az esetleges termelési és szállítási zavaroktól, amelyek az energiaárakon keresztül a régiót is érzékenyen érinthetik. Az elmúlt másfél nap mozgásai alapján kijelenthető, hogy a forint a konfliktus egyik legnagyobb vesztese: a régióban is alulteljesít, kedden például mintegy 2 százalékkal esett, miközben a lengyel zloty 1,2 százalékos gyengülést mutatott, a cseh korona és a román lej pedig ennél is kisebb veszteséggel megúszta. Nemcsak térségi, hanem globális összevetésben is nehéz a forintnál gyengébben teljesítő devizát találni az elmúlt két nap alapján. A Portfolio piaci forrásai szerint a mostani esésben szerepet játszhat az általános túlvettség miatti korrekció, illetve a meredeken emelkedő gázárak nyomán erősödő kockázatkerülés is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×