Infostart.hu
eur:
384.88
usd:
328.08
bux:
121282.66
2026. január 20. kedd Fábián, Sebestyén

Nincs biztos győztese az ausztráliai választásoknak

Nincs biztos győztese az előre hozott választásoknak Ausztráliában, a vasárnapi előzetes eredmények szerint a két legnagyobb párt közül egyiknek sem sikerül megszereznie a kormányalakításhoz szükséges szavazatmennyiséget, a végeredményre pedig akár a következő hét végéig is várni kell.

A konzervatív Liberális Pártot vezető Malcolm Turnbull miniszterelnök azért oszlatta fel májusban a parlament mindkét házát, hogy egy választáson megerősödjön a tábora, és keresztülvihesse reformterveit, de ez a döntése visszaüthet, mert a kormánykoalíciót alkotó pártok az eddigi eredmények szerint kevesebb helyet szereztek a fő ellenzéki Munkáspárthoz képest.

A 150 fős törvényhozásban 76 helyet kell megszerezni a kormányalakításhoz. A várakozások szerint a kormánykoalíció 68, a Munkáspárt pedig 70 képviselői mandátumot szerzett a választásokon. További öt képviselő feltehetően a független és a zöld párti jelöltek közül kerül ki, hét másik mandátum sorsa pedig még függőben van.

Hírforrások szerint a szoros választási eredmény arra készteti a két nagy pártot, hogy a kormányalakítás érdekében koalíciós tárgyalásokat kezdjenek kisebb pártokkal.

Malcolm Turnbull közölte, magabiztos a parlamenti többség megszerzésében, és biztosította az ausztrálokat, hogy bár a szavazatszámlálás a jövő hét végéig is eltarthat, az új törvényhozás acsarkodás és megosztottság nélküli felállására összpontosít a kormánykoalíció.

Bill Shorten, a Munkáspárt vezetője üdvözölte a párt visszatérését a politikai porondra három évvel azután, hogy súlyos vereséget szenvedett a 2013-as választásokon. Shorten szerint az előre hozott választások előzetes eredményei arról tanúskodnak, hogy a szavazók elutasították Turnbull gazdaságpolitikáját. "Amiről meg vagyok győződve, hogy bár nem tudjuk ki a győztes, ismerjük a választások veszteseit: Malcolm Turnbull céljai Ausztrália számára és a Medicare korlátozásaira tett törekvései" - mondta az ellenzéki vezető az állami egészségügyi rendszerre utalva.

Címlapról ajánljuk
Kivételezik egyes kerékpárosokkal az új KRESZ

Kivételezik egyes kerékpárosokkal az új KRESZ

Különleges lehetőséget kaphatnak majd az új KRESZ bevezetésével az ország legjobb kerékpárosai. Az InfoRádió a „sportkerékpáros licencről” is kérdezte Schneller Domonkost, a Magyar Kerékpáros Szövetség elnökét.
inforadio
ARÉNA
2026.01.20. kedd, 18:00
Varga-Bajusz Veronika
a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára
Törésponthoz ért a NATO jövője: Trump támadásba lendült – Most dől el, mi lesz Grönland sorsa

Törésponthoz ért a NATO jövője: Trump támadásba lendült – Most dől el, mi lesz Grönland sorsa

Napra pontosan egy évvel ezelőtt történt, hogy Donald Trump másodjára is átlépte az Ovális Iroda küszöbét. Az ünnepélyes évfordulóról azonban csak elvétve tudunk szót ejteni, hiszen az amerikai elnök talán még a megszokottnál is lobbanékonyabban kezdte az újévet: nyitányként az éjszaka közepén elraboltatta a caracasi elnöki palotából Nicolás Maduro venezuelai elnököt. Ezt követően más latin-amerikai országokra is rákerült a Fehér Ház baljós célkeresztje, de miután rendkívül véres tüntetések söpörtek végig Iránon, az elnök a közel-keleti országban lengetett be légicsapást. Ez végül megmaradt fenyegetésnek, úgy tűnik ugyanakkor, hogy Trump a dán fennhatóságú Grönland megszerzéséért a falig is hajlandó elmenni. Látván, hogy az európai országok kitartanak az északi-sarkvidéki sziget szuverenitása mellett, Trump büntetővámokat helyezett kilátásba, amire az Európai Unió kereskedelmi megtorlással felelhet.   A Trump-adminisztráció külpolitikai manőverezéséről dr. Csizmazia Gáborral, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos főmunkatársával beszélgettünk a Global Insight legfrissebb adásában.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×