eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi

Amerika vagy Putyin áll az offshore-botrány mögött?

Megindultak a találgatások, hogy melyik nagyhatalom állhat a hónap elején nyilvánosságra került Panama-iratok kiszivárogtatója mögött. Moszkva szerint egyértelműen Washington, míg Amerikából sok elemző látja úgy, a szálakat Putyin elnök mozgatta.

Kormányfőváltás Izlandon, az elnök lemondását követelő tüntetők Argentínában, a FIFA megtisztítását ígérő új elnök aláírása egy offshore-dokumentumon, napok óta magyarázkodó brit miniszterelnök – csak néhány azon rengeteg ügyből, amit a Mossac Fonseca panamai ügyvédi irodából kikerült 2,6 terabájtnyi adat okozott világszerte egyetlen hét leforgása alatt. A nemzetközi sajtó azontúl, hogy az érintettek ügyeivel foglalkozott, elkezdte azt is találgatni, vajon kinek állhatott érdekében, hogy 11,5 millió dokumentumot juttasson a német Süddeutche Zeitungnak. S. Ráduly János a Franciaországban elhangzott véleményekből idéz.

„Egyes oroszbarát politikusok, például a jobboldali Republikánusokhoz tartozó Thierry Mariani, vagy Jean-Luc Melenchon, a Baloldali Párt vezetője azt furcsállták, hogy a kiszivárogtatott listán nem találni amerikai vezető politikust. Mások önmagában beszédes elemként értékelték, hogy bár Vlagyimir Putyin orosz elnök személyesen nem érintett az ügyben, több vezető európai lap az ő fényképével illusztrálta az újabb „botrányt”, azzal az indoklással, hogy néhány közeli barátja vagy ismerőse is szerepel a panamai listán.

Ezzel kapcsolatban Michel Collon, a Franciaországban is komoly figyelemmel kísért, baloldali kötődésű belga újságíró úgy vélte, az ügy hátterének megértéséhez valójában azt kell vizsgálni, hogy kik nem szerepelnek a kiszivárogtatott listán. Megállapítja, hogy a jelek szerint egyetlen amerikai bank, befektetési alap, kongresszusi képviselő vagy NATO-parancsnok sem érintett.”

Ez pedig azt jelentené, hogy Washington áll a kiszivárogtatás mögött. Moszkva szerint egy külső erő igyekszik Oroszországot destabilizálni a közelgő választások előtt. Amerikát látja az ügy mögött Vlagyimir Putyin is.

Az orosz államfő azonban egy televíziós szereplésén a minap éppen azt magyarázta, néhány barátjának lehetséges érintettségével akarják azt a látszatot kelteni, hogy a háttérben ő mozgatja a korrupciós szálakat.

Majd úgy folytatja: „na és, ebben semmi sincs”. A kiszivárogtatás mögött – a múlt héten publikált írások egy másik része szerint – nem a Fehér Ház, hanem éppen a Kreml és személyesen Vlagyimir Putyin áll.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Még bő 50 napig szerezhetnek indulási jogot az úszók a párizsi olimpiára. Sós Csaba szövetségi kapitány több számban is nagy csatát vár a lehetséges magyar indulók között, ugyanis számonként és nemzetenként legfeljebb ketten indulhatnak az olimpián. Arról is beszélt, hogy a 15 éves Jackl Vivien nemzetközi szintű klasszis lesz a következő időszakban.

Lehet, hogy most a britek átléptek egy határt

Kijev nyugati szövetségesei eddig megtiltották az ukrán erőknek, hogy a nyugatról szállított fegyvereket Oroszországon belüli helyszínek ellen használják
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Rég nem láttunk ekkora többlethalálozást Magyarországon

Rég nem láttunk ekkora többlethalálozást Magyarországon

Rendszeresen monitorozza az általános többlethalálozás alakulását idehaza a Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Survaillance Központja. A napokban megjelent gyorselemzésükben a járványügyi szakemberek kiemelték: 2023 utolsó heteiben 7% többlethalálozás volt megfigyelhető a 2014-2019-es (vagyis Covid-járvány előtti) évek azonos időszakához képest. Az idősek esetében sajnos ebből a szempontból még súlyosabb volt a tavaly év vége.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×