Infostart.hu
eur:
387.26
usd:
333.3
bux:
125157.64
2026. március 6. péntek Inez, Leonóra

Iszlám iskolákat fognak ellenőrizni Bécsben

Az oktatás színvonalát és a törvényi előírások betartását vizsgálják hamarosan a bécsi iszlám iskolák ellenőrzése során - írta a Die Presse című osztrák napilap szerdai számában.

A bécsi városi tanácsosokból, az oktatásügyi minisztérium szakértőiből és az iszlám közösség illetékeseiből álló bizottság április közepétől kezdi kidolgozni a vizsgálódás kritériumait. A tervek szerint a bizottság azt elemzi, hogy az intézmények megfelelnek-e az Ausztriában érvényes tanrendnek és az iskolák működését szabályozó törvénynek.

Az előírások szerint minden iskolában, függetlenül a világnézeti beállítottságától, a diákoknak felelősséget kell vállalniuk a társaikért, a környezetért és a következő generációkért. Az oktatási miniszter, Gabriele Heinisch-Hosek szerint fontos, hogy az oktatás megfeleljen a törvényes előírásoknak.

Pár évvel ezelőtt egy, a szaúdi állam által fenntartott bécsi magániskolában indítottak vizsgálatot, mert a vád szerint olyan történelemkönyvből tanítottak, amelyben összeesküvés-elméletek és zsidóellenes kitételek szerepeltek. Korábban a Bécs Floridsdorf kerületében működő iszlám magániskolában is vizsgálódtak, mivel a szülők és esetenként a gyermekek a vallásra hivatkozva bojkottálták a zenei oktatást.

A bécsi iszlám óvodák működésének ellenőrzését már hónapokkal ezelőtt elkezdték. A vizsgálat, amely az osztrák alkotmánynak, az emberjogi és a bécsi nevelési előírásoknak való megfelelést elemzi, 2017 májusáig tart.

Az újság az oktatási reform néhány részletét is ismerteti. A tervezetről nyáron dönthet az osztrák parlament. Az új törvény idevonatkozó része szerint a menekültgyerekeknek német nyelvi vizsgát kell tenniük, mielőtt az osztrák iskolarendszerbe kerülnek, vagy iskolát váltanak. Továbbá intenzív német nyelvtanfolyamot kell biztosítani azoknak, akik Ausztriában kezdenek el iskolába járni.

A Die Presse beszámolt arról is, hogy Bécs vezetése a menekültek integrációját új intézkedéscsomaggal gyorsítaná. Eszerint a német nyelvi és integrációs tanfolyamok látogatása feltétele lenne annak, hogy a menekültek kedvezményes havi tömegközlekedési bérlethez jussanak. Így mindössze négy euróért kaphatnák meg a bécsi havibérletet, amelynek eredeti ára 48,2 euró.

Michael Häupl bécsi polgármester tervei szerint a menekültek már az első napokban anyanyelvükön kapnának felvilágosítást a szociális beilleszkedés szabályairól, az egészségügyi és a lakhatási kérdésekről. Az általuk látogatott tanfolyamok listáját a menekültek kiskönyvében vezetnék, ez a későbbiekben az osztrák munkaügyi központ (AMS) munkáját könnyítené meg.

A városvezetés közlése szerint 2015 eleje óta 300 ezer menekült utazott át Bécsen, és több mint egymillió vendégéjszakát töltöttek el az osztrák fővárosban. Jelenleg több mint 21 ezer menekült kap alapellátást a városban.

Címlapról ajánljuk
A „kék veréb” lett Hamenei ajatollah végzete

A „kék veréb” lett Hamenei ajatollah végzete

Blue Sparrow a neve annak a különleges rakétának, ami végezett Irán első számú vezetőjével. Az eszközt eredetileg egész más célra tervezték az izraeliek.

Ukrán fenyegetés: katonáknak adná meg Orbán Viktor címét Volodimir Zelenszkij

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök reményét fejezte ki, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök abbahagyja az Európai Unión belül a 90 milliárd eurós hitel végső jóváhagyásának blokkolását – és a szavaihoz némi fenyegetést is hozzátett. Mindezt az államfő csütörtökön Kijevben mondta egy sajtótájékoztatón.
inforadio
ARÉNA
2026.03.06. péntek, 18:00
Szijjártó Péter
külgazdasági és külügyminiszter
Majdnem 800 pontot esett a Dow, 80 dollár fölé lépett egy időre az olaj

Majdnem 800 pontot esett a Dow, 80 dollár fölé lépett egy időre az olaj

Ma is az iráni háború friss fejleményei borzolták a kedélyeket a világ tőzsdéin, a tegnapi meredek zuhanást követően Ázsiában kisebb felpattanást láthattunk, a jó hangulat azonban Európára már nem terjedt tovább, a nagyobb részvényindexek ma is inkább estek, miközben a Brent nyersolaj ára tovább emelkedett. Üdítő kivétel volt viszont a magyar tőzsde, hiszen a BUX index a kedvezőtlen nemzetközi mezőnyben nagyot tudott emelkedni és végül 1 százalékos pluszban zárt. Az emelkedést elsősorban az OTP-nek és a Molnak lehetett köszönni; előbbi a holnap hajnalban érkező negyedik negyedéves gyorsjelentés közzététele előtt tudott feljebb kerülni, utóbbi árfolyamát pedig az iráni háború nyomán tovább emelkedő olajár hajtotta. Este Amerikában masszív mínuszok kezdtek kibontakozni, miután a WTI olaj árfolyama átlépte a 80 dollárt, és olajársokktól tart a részvénypiac.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×