eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória

Hetven éve nem bakiztak akkorát a közvélemény-kutatók, mint tavaly Nagy-Britanniában

A modern brit közvélemény-kutatások több mint hét évtizedes történetében nemigen volt példa akkora tévedésre a közvélemény-kutató intézetek részéről, mint a tavaly májusi brit parlamenti választások előtt, és ez módszertani változtatásokat tesz szükségessé - áll a téves előrejelzések ügyében indított szakértői vizsgálat csütörtökön Londonban ismertetett végleges jelentésében.

A 2015. május 7-én tartott nagy-britanniai parlamenti választások előtt egyetlen országos közvélemény-kutató sem jelezte, hogy a Konzervatív Párt, amely az előző, 2010-es választások után öt évig a Liberális Demokratákkal koalícióban kormányzott, abszolút többséget szerez az alsóházban, és ennek alapján - 1992 óta először - önállóan alakíthat kormányt.

A tavalyi választások másik óriási meglepetése a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt 1987 óta nem tapasztalt súlyosságú veresége, illetve a Liberális Demokraták gyakorlatilag teljes megsemmisülése volt. A közvélemény-kutatások e két fejleményt sem jelezték előre.

A felmérések még a választás hetében is gyakorlatilag holtversenyt valószínűsítettek a konzervatívok és a Labour között, és azt, hogy a toryk ismét csak a liberálisokkal koalícióban tudnak kormányt alakítani. Felmerültek olyan előrejelzések is, hogy a Munkáspárté lesz a legnagyobb alsóházi frakció, és így a baloldal vezető ereje - a skót nacionalistákkal összefogva - akár kormányt is alakíthat.

Végül azonban a Konzervatív Pártnak 99-cel több képviselői hely jutott az alsóházban, mint a Munkáspártnak.

A brit közvélemény-kutató cégeket képviselő szakmai szervezet, a British Polling Council (BPC) és a piackutató vállalatok szervezete (Market Research Society, MRS) tavaly vizsgálatot indított annak kiderítésére, hogy miként lehetett ennyire elmérni a választások eredményét.

A csütörtökön ismertetett vizsgálati jelentés megállapításai szerint a közvélemény-kutatók által használt mérési eljárások olyan mintákat eredményeztek, amelyek "módszeresen túlreprezentálták" a munkáspárti szavazókat, és "ugyanilyen módszeresen alulreprezentálták" a Konzervatív Párt támogatóit. Ennek okai között szerepelt, hogy az általában a konzervatívokkal rokonszenvező idősebb korosztály is alulreprezentált volt a felvett mintákban.

A jelentés szerint a "nyers adatok" kiigazítására alkalmazott statisztikai eljárások sem enyhítették érdemben ezeket az alapvető problémákat.

A vizsgálat összeállítói tucatnyi módosítási javaslatot tettek. Ezek közül a legfontosabbak közé tartozik, hogy a jövőben áttekinthetőbb módon kell alkalmazni a súlyozási módszereket, emellett felülvizsgálatra szorul a bizonytalan, illetve pártszimpátiájukat felfedni nem hajlandó választók arányának mérési módszere a felvett mintákon belül, és pontosabban kell mérni a szavazáson várhatóan megjelenő választók arányát is.

A BPC csütörtökön közölte, hogy maradéktalanul végrehajtja a jelentésben foglalt módosítási javaslatokat.

A közvélemény-kutató szakma legközelebbi nagy próbatétele a brit EU-tagságról június 23-ára kiírt népszavazás lesz.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×