Infostart.hu
eur:
382.28
usd:
323.39
bux:
125061.81
2026. január 25. vasárnap Pál

A klímacsúcson születő keretegyezmény minden eddigit felülír

Egy keretegyezmény fogadhatnak el december 11-én az ENSZ 21. klímakonferenciájának zárónapján, a szerződés végleges szövege csak tavaszra készülhet el - mondta az InfoRádiónak Szabó Zsolt, fejlesztés- és klímapolitikáért, valamint kiemelt közszolgáltatásokért felelős államtitkár.

Magyarország a legmagasabb szinten képviselteti magát a klímakonferencián, hiszen Áder János államfő vesz részt a tanácskozáson. A magyar delegációt a tárgyalásokon Aradszki András energiaügyekért felelős államtitkár vezeti, de számos tárca és érintett hivatal képviselteti magát - mondta a fejlesztés- és klímapolitikáért, valamint kiemelt közszolgáltatásokért felelős államtitkár.

"Úgy gondoljuk, annyira nagy súlya van ennek a konferenciának, hogy mindenképpen magas szintű képviseletre van szükség ahhoz, hogy jó eredményre tudjunk jutni" - emelte ki Szabó Zsolt.

Szombat délre elkészült az új megállapodás-tervezet, bár még sok nyitott pontja van ennek a mintegy 50 oldalas szövegnek.

Az államtitkár jelezte: "Magyarország vállalta, hogy egymilliárd forint értékben fizet be a Zöld Klíma Alapba. Ezt a tagországok hozták létre, az a feladata, hogy a különböző zöldenergiával, klímakérdésekkel kapcsolatos pályázatokat, fejlesztéseket, projekteket megvalósítsa és támogassa."

A magyarok elsősorban az Európai Unión belül vesznek részt a konferencia-sorozaton, így az anyag kidolgozásában, a módosítások végkifejletében az uniós álláspontnak megfelelően dolgoznak. Vannak közvetlen kollégáink, akik az úgynevezett keretegyezmény kidolgozásában vesznek részt - mondta el Szabó Zsolt.

Hozzátette: "a párizsi konferencián keretegyezményt fogadnak el, majd ezt követően a módosításokkal korrigált anyagot, egy szerződést dolgoznak ki. Ezt egy külön konferencián véglegesítik és írják alá a résztvevők."

A mostani keretegyezményt is valamennyi országnak alá kell írnia. Az ennek alapján létrejövő szerződés vagy egyezmény néhány hónapon belül megszülethet, legkésőbb jövő tavasszal várható az a találkozó, amelyen aláírhatják a dokumentumot - jelezte a fejlesztés- és klímapolitikáért, valamint kiemelt közszolgáltatásokért felelős államtitkár.

"Az új egyezmény felülír minden eddigi klímaegyezményt. A szerződést az állam- és kormányfők meghívásával kívánják aláíratni. Tehát a következő egy év a feladatok kimunkálása, az egyezmények létrehozása, annak aláírása jegyében telik majd, és azzal, hogy elinduljunk azon az úton, amit ez a keretegyezmény megad a számunkra" - fogalmazott Szabó Zsolt.

Hanganyag: Fehér Anna Magda

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Új közlekedési tábla terjed Európában, kérdés, elér-e Magyarországra

Egyre több nyugat-európai útszakasz mellett tűnik fel egy kék alapon fehér rombuszt ábrázoló közlekedési tábla, amely a többszemélyes járművek számára fenntartott sávokra hívja fel a figyelmet. Bár a jelzés Magyarországon egyelőre nem része a KRESZ-nek, az európai terjedése miatt a hazai utazók számára is fontossá vált a jelentésének ismerete.
inforadio
ARÉNA
2026.01.26. hétfő, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Folytatódnak a béketárgyalások, északon nyomulnak az orosz katonák - Vasárnapi híreink az ukrán frontról percről percre

Folytatódnak a béketárgyalások, északon nyomulnak az orosz katonák - Vasárnapi híreink az ukrán frontról percről percre

A hétvégén véget ért az első háromoldalú béketárgyalás Abu Dzsabiban Oroszország, Ukrajna és az Egyesült Államok közt, a folytatás február 1-jén várható. Oroszország közben a szárazföldön támadásba lendült: Kosztantynivka, Huljajpole térségében heves harcok dúlnak, északon, Harkiv megyében pedig Vovcsanszk térségében indult offenzíva. Az orosz csapásmérő erők továbbra is intenzív támadás alatt tartják az ukrán áramellátó rendszert, Kijevben a fűtésrendszerrel, ivóvízellátással is gondok vannak. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború vasárnapi fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×