Infostart.hu
eur:
364.74
usd:
316.05
bux:
0
2026. augusztus 11. kedd Tiborc, Zsuzsanna

Lehagyták Kim Ir Szent az új pénzről

Észak-Korea új 5000 von címletű bankjegyén már nem látható az államalapító, Kim Ir Szen képe.

A dél-koreai sajtó hétfői információi szerint a július végén kibocsátott pénzen Kim Ir Szen (1912-1994) szülőháza, hátoldalán pedig az a múzeum látható, amelyben a külföldi államfők ajándékait állítják ki. A többi bankjegyen a Kim-klán születési helyei láthatóak.

Észak-Koreával foglalkozó szakértők szerint a változtatással feltehetőleg a Kim Ir Szen körüli személyi kultuszt akarják csökkenteni. Ebből elsősorban az államalapító unokája, Kim Dzsong Un jelenlegi uralkodó profitálhat - írja a Csoszun Ilbo című dél-koreai lap.

Az ötezer vonos bankjegy Észak-Korea legnagyobb címletű papírpénze. A hivatalos átszámítási arány szerint 50 amerikai dollárt (11 700 forintot) ér, valós piaci értéke azonban csupán egy dollár körül van.

Címlapról ajánljuk

Alsó tagozat megújítása: az irány jó, de komoly gondot is lát a PDSZ

A PDSZ alapvetően támogatja az alsó tagozat gyermekközpontú megújítását célzó 14 pontos javaslatcsomag szakmai irányait, ugyanakkor a jó célokhoz biztosítani kell a megvalósítás feltételeit is és minden pluszfeladathoz időt és pénzt kell rendelni – erről beszélt az InfoRádióban a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ügyvivője.
inforadio
ARÉNA
2026.08.11. kedd, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Tisza-kormány: délután szavaznak az új köztársasági elnökről, kivételes eljárásban jöhet a gyógyszer-áfamentesség

Tisza-kormány: délután szavaznak az új köztársasági elnökről, kivételes eljárásban jöhet a gyógyszer-áfamentesség

Kedden 9 órakor folytatódik az Országgyűlés kétnapos rendkívüli ülése, amelynek utolsó napirendi pontjaként választhat új köztársasági elnököt a parlament. Az egyetlen hivatalos jelölt Baka András, a Legfelsőbb Bíróság korábbi elnöke, akit a Tisza-frakció ajánlott - a Fidesz és a KDNP nem vesz részt a szavazáson. Előtte viszont nyolc zárószavazásra, négy mentelmi ügyi eljárásra, valamint a legfőbb ügyész lemondási idejéről szóló döntésre is sor kerül. Ezen felül egyetlen nap alatt tárgyalja majd le a Ház a vényköteles gyógyszerek áfamentességéről szóló javaslatot. Percről percre tudósítunk a keddi fejleményekről.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×