Infostart.hu
eur:
363.78
usd:
318.85
bux:
143132.54
2026. július 22. szerda Magdolna

A magyar BT-tagsági törekvésről is tárgyalt Martonyi tizenegy külügyminiszterrel

Hangsúlyos helyet kapott Magyarország BT-tagságra való törekvése azon a 11 tárgyaláson, amelyet az ENSZ Közgyűlésének 66. ülésszakára New Yorkba érkezett Martonyi János külügyminiszter folytatott kollégáival az ENSZ-ben. Magyarország biztonsági tanácsi tagságának népszerűsítése állt azoknak a kétoldalú tárgyalásoknak a középpontjában, amelyeket Schmitt Pál köztársasági elnök az ENSZ-közgyűlés általános vitájának margóján folytatott szerdán New Yorkban.

A magyar diplomácia vezetője Macedónia, Malawi, Grúzia, Izrael, Nepál, Suriname, Gambia, Saint Kitts és Nevis, Banglades, Botswana és Kamerun külügyminiszterével találkozott.

Tóth József, a külügyminisztérium sajtófőnöke az MTI-nek elmondta, hogy az ENSZ-közgyűlés kiváló alkalmat szolgáltat a nagy földrajzi távolságokra lévő országok diplomatáival való eszmecserére. A BT-kampány és a magyar diplomácia globális nyitásának keretében a kétoldalú kapcsolatokban számos olyan témát lehetett felfedezni a kétoldalú kapcsolatokban, amelyekkel kapcsolatban Magyarország kamatoztatni tudja olyan előnyeit vagy szakembereinek tudását, amelyekre a partner igényt tartana.

A szóvivő szerint mind a karib-tengeri, mind az afrikai országok képviselői nagy figyelmet fordítottak az egészségügy területén folytatható együttműködés lehetőségeire. Magyarország több népbetegség leküzdésével kapcsolatban tapasztalatokat tud megosztani, illetve szakembereket tud rendelkezésre bocsátani.

Szóba került például, hogy a karib-tengeri országok regionális rákkutató központot és sportakadémiát kívánnak létrehozni, amelyek kiépítésében és működtetésében számítanának Magyarország bekapcsolódására.

Macedónia és Grúzia esetében napirenden szerepelt a két ország EU- és NATO-tagságának jövője. Martonyi János macedón partnerének megerősítette Magyarországnak azt az elkötelezettségét, hogy a Nyugat-Balkánon továbbvigye a bővítés folyamatát. Tóth József rámutatott, hogy Budapest konkrét szakértői segítséget nyújt a tagsági feltételek teljesítéséhez szükséges belső reformok véghezviteléhez. A magyar külügyminiszter Macedónia esetében érdeklődött a névkérdés megoldásának esélyeiről, ami feltétele annak, hogy az ország továbbléphessen az integrációs folyamatban.

Martonyi izraeli partnerével áttekintette a közel-keleti helyzetet, azt, hogy az "arab tavasz" milyen változásokat hozhat a régióbeli erőviszonyokban. A felek szót ejtettek az ENSZ-beli palesztin státusszal kapcsolatos várható kezdeményezésről is és egyetértettek abban, hogy folytatni kell az erőfeszítéseket annak érdekében, hogy a két fél újra tárgyalóasztalhoz üljön. Az izraeli fél nagyra értékelte, amit ebben a kérdésben az Európai Unió és Magyarország tett.

Tóth József a tárgyalásokat összegezve rámutatott, Avigdor Liberman izraeli külügyminiszter pozitívan nyilatkozott a kétoldalú viszonyról, amelyet nem terhelnek rendezetlen ügyek és kifejezte szándékát a gazdasági kapcsolatok bővítésével kapcsolatban.

Martonyi János a nap folyamán részt vett, egy, az Egyesült Arab Emírségek ENSZ-képviselete által rendezett fogadáson, amelyen szót tudott váltani a Perzsa-öböl-menti arab államok külügyminisztereivel is.

A magyar BT-tagság mellett lobbizott az ENSZ-ben Schmitt Pál

Magyarország biztonsági tanácsi tagságának népszerűsítése állt azoknak a kétoldalú tárgyalásoknak a középpontjában, amelyeket Schmitt Pál köztársasági elnök az ENSZ-közgyűlés általános vitájának margóján folytatott szerdán New Yorkban.

Magyarország kész közreműködni mezőgazdasági szakemberek, orvosok és állatorvosok képzésében és megosztani az energetika területén szerzett tapasztalatait - mondta a köztársasági elnök a Ralph Gonsalvessel, a Saint Vincent és a Grenadine-szigetek miniszterelnökével folytatott tárgyalásán.

A Dimítrisz Hrisztófiaszszal, Ciprus köztársasági elnökével folytatott tárgyalásán Schmitt Pál hangsúlyozta a két ország hagyományosan jó kapcsolatai melletti elkötelezettségét és felajánlotta a magyar EU-elnökség tapasztalatainak átadását, mivel Ciprus 2012 második felében készül a tisztség betöltésére.

Magyarország elkötelezett a klímaváltozás elleni küzdelem mellett, e folyamatok a tengerszint emelkedése miatt súlyosan veszélyeztetik a szigetországok létét - hangsúlyozta a köztársasági elnök a Ikililou Dhoinine Comore-szigeteki államfővel lezajlott megbeszélésén. Schmitt Pál tárgyalópartnere érdeklődött a magyar felsőoktatási ösztöndíjakról, amelyek segítségével már eddig is számos, a fejlődő országokból érkezett diák végzett a magyar egyetemeken.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: „mostantól minden illegitim, a célunk a jogállam visszaállítása, de kizárólag békés eszközökkel”
rendkívüli tájékoztató

Orbán Viktor: „mostantól minden illegitim, a célunk a jogállam visszaállítása, de kizárólag békés eszközökkel”

Eljött az önkény kora, az utolsó legitim államfő Sulyok Tamás. A Fidesz nem vesz részt az új közjogi méltóságok megválasztásában, és mindegyiküket illegitimnek fogja tekinteni. A Fidesz célja a demokrácia visszaállítása – mondta Orbán Viktor, hozzátéve: parlamenti, kizárólag békés keretek között folytatják az ellenállást, ennek gyakorlati módjairól a hétvégén a Tusványoson beszél majd. A Fidesz elnöke Bóka Jánossal, a Fidesz kedden megválasztott parlamenti frakcióvezetőjével tart tájékoztatót. „Szijjártó Péter döntését maximálisan támogattam, rá még nagy politikai szerep vár Magyarországon, nem holnap, hanem holnapután” – fogalmazott Orbán Viktor.

Magyar Péter és Vitézy Dávid a Baross Gábor tervről: 15 év alatt 3550 milliárd forintból újul meg a magyar vasút

Az erősen leromlott állapotban lévő Rákospalota-Újpest vasúti megállóhelyre vonatozott a kormányfő és a közlekedési és beruházási miniszter, hogy bejelentsék a Baross Gábor Vasútfejlesztési Terv részleteit. Vitézy Dávid szerint a terv ausztriai vasútfejlesztési tempót jelent.
inforadio
ARÉNA
2026.07.22. szerda, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Bizonytalanság a tőzsdéken, kivárnak a befektetők

Bizonytalanság a tőzsdéken, kivárnak a befektetők

Vegyes a hangulat a világ tőzsdéin, az amerikai piacok tegnapi felpattanása után Ázsiában nem alakult ki egységes irány, bár a chiprészvények több helyen is erőt mutattak. A befektetők figyelmének középpontjában továbbra is a közel-keleti konfliktus és az ismét 92 dollár fölé emelkedő olajár áll, miközben a vállalati gyorsjelentési szezon is egyre inkább meghatározza a kereskedést. Európában mérsékelt elmozdulások jöhetnek a nyitásban, a nap egyik legfontosabb eseménye pedig az Alphabet és a Tesla piaczárás után érkező beszámolója lesz.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2026. július 22. 10:58
2026. július 22. 10:46
×
×