Infostart.hu
eur:
351.8
usd:
306.89
bux:
137625.54
2026. június 22. hétfő Paulina

"Ukrajna a viselkedése miatt elveszíti Európa bizalmát"

Bár az Európai Bizottság megpróbálta elkerülni a politizálást az orosz-ukrán gázvita során, a felek megtették ezt helyette is. Miközben több százezer európai háztartásban továbbra is dideregnek az emberek, Ukrajna a nácikhoz hasonlította az oroszokat, ők pedig azt mondták: Ukrajnán keresztül valójában Washington próbál kárt okozni nekik.

Az ukrán-orosz gázvita lassan kezd háromoldalúvá válni. Az Európai Unió egyre türelmetlenebbül szemléli, hogy a látszat-megállapodások ellenére továbbra sem érkezik a Gazpromtól beígért gáz, és több tagállamnak már csak néhány napi tartaléka van.

Ezek az országok most kilincselni küldték vezetőiket Moszkvába és Kijevbe is. Az orosz fővárosba repült például Robert Fico szlovák miniszterelnök, valamint a fűtési stopot bevezetett Bulgária és Moldova kormányfője. Fico előzőleg Kijevben Julija Timosenko miniszterelnöknek szegezte a kérdést: mondja meg neki, meddig tart még a huzavona, majd utána közölte, Ukrajna a viselkedése miatt elveszíti európai partnerei bizalmát.

Szlovákiának 12 napi tartaléka van, és Fico szerint történelme során nem látott lépésekre kényszerülhet, ha nincs gyors megoldás. Az európaiakat, úgy tűnik, egyre kevésbé irányítják hagyományos szimpátiáik: egyszerre dühösek a hozzájuk közeledni vágyó Kijevre és a történelmi emlékek miatt egy részük számára még mindig fenyegetőnek tartott Moszkvára.

José Manuel Barroso EU bizottsági elnök a Gazpromot és a Naftogazt is perrel fenyegette meg, miközben továbbra is szünetel a szállítás. A Gazprom szerdán is azt mondta: próbálkozott a gáz átadásával, és a Naftogaz ismét azzal magyarázta annak blokkolását, hogy a Gazprom nem exportvezetéken akarja küldeni a fűtőanyagot, és az oroszok nem egyeztetnek az útvonalakról.

Ideológiai kártya

A kialakult helyzetben a két volt szovjet állam ismét elővette az ideológiai és geopolitikai érveket. A Gazpromnál Amerika eszközének nevezték Kijevet. Alekszandr Medvegyev vezérigazgató-helyettes utalt egy decemberi amerikai-ukrán védelmi, energia és kereskedelmi egyezményre is, amely kitér a gázszállításra is.

Medvegyev furcsának nevezte, hogy a gázlelőhelyekkel nem rendelkező Ukrajna együttműködik az ágazatban Washingtonnal. Juscsenko elnök hivatala szerint viszont Moszkva a nyugatbarát államfőt akarja lejáratni, és vitapartnerét a nácikhoz hasonlította. Az ukrán elnöki titkárság egyik illetékese szerint "a helyzet Leningrád blokádjára emlékeztet, miután elakadt a németek villámháborúja".

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Így profitálhatnak kisebb országok az AI-forradalomból

Így profitálhatnak kisebb országok az AI-forradalomból

A mesterséges intelligencia versenye nem csak a Szilícium-völgy és Peking története. Egyes kis országok aktívan keresik a piaci réseket, és néhányan meglepően jól céloznak. Íme, hat ország példája, amely megmutatja, hogyan lehet egy csekélyebb méretű államnak sikeres AI-stratégiája.

Horváth Péter: enyhül a létszámhiány, a tanárok ma már versenyképes fizetést kapnak

A Nemzeti Pedagógus Kar napokban újraválasztott elnöke szerint a tanárok ma már versenyképes fizetést kapnak, és ez érződik a létszámhiány enyhülésében is. Horváth Péter erről az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt, és kifejtette azt is, hogy az alapbérek 20 százalékát differenciált bérekre fordítanák.
inforadio
ARÉNA
2026.06.22. hétfő, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×