Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 27. szombat László

A szlovák ügyészség már vizsgálja a Malina Hedvig elleni eljárás törvényességét

A nyitrai megyei ügyészség már vizsgálja, vajon törvényes volt-e a rendőrség és a járási ügyészség eljárása, amikor tavaly szeptemberben leállították a Nyitrán megvert magyar egyetemista, Malina Hedvig támadói utáni nyomozást. A pozsonyi Pravda Jaroslav Macek ügyészségi szóvivőt idézte, aki szerint néhány héten belül megállapítást nyerhet, vajon törvényesen járt-e el a járási ügyész akkor, amikor "azzal tett pontot az ügy végére, hogy a támadás nem történt meg."

A törvények szerint az ügyészségnek két teljes hónapja van arra, hogy eldöntse: újraindul-e a Hedvig pokoljárásából kivezető utat ígérő nyomozás, vagy sem.

Malina Hedviget tavaly augusztus végén két ismeretlen bőrfejű támadó azért verte meg, mert magyarul beszélt. A rendőrség két hét múltán azzal az indoklással állította le a nyomozást, hogy a lány a történetet csak kitalálta. Később az ügyészség a hatóság megtévesztése és hamis tanúzás gyanúja miatt vádindítványt nyújtott be ellene, melynek alapján Hedviget a bíróság akár öt év szabadságvesztésre is ítélheti.

A fordulatot ígérő fejlemény előzménye az volt, hogy Ján Packa országos rendőrfőkapitány az eddig hivatalos véleményekhez képest kedden "megengedhetőnek" minősítette, hogy a lány mégis megverte valaki, de mint mondta: a cselekmény nem úgy történt, ahogy azt a sértett leírta. Ez a megítélés ellenkezik a belügyminiszter, Robert Kalinák tavalyi állításával, aki szerint a "a cselekmény nem történt meg."

Szerdán kiderült: az ügyben nyomozó rendőrök egyike Malina Hedvig kézírásos vallomásának gépi átiratából kihagyott egy fontos mondatot, ami jogszakértők szerint a nyomozati iratok meghamisításának minősül.

Hedvig ügyvédje, Roman Kvasnica ezek után ismét lépett, s ennek nyomán a nyitrai megyei ügyészség ismét felnyitotta a maholnap egy éve zajló, a magyar-szlovák államközi kapcsolatokra is árnyékot vető ügy aktáját.

Csáky Pál, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke a fejleményekre reagálva a belügyminiszter lemondását követelte, s annak a reményének adott hangot, hogy ha Kalinák ezt önként mégsem tenné meg, a parlamentben bízvást akad majd annyi képviselő, ahány elég lesz a belügyminiszter bizalmatlansági indítvánnyal történő eltávolításához.

Az új fejleményeket a szlovák rendőrség egyelőre nem kívánja kommentálni.

Címlapról ajánljuk
A vb-történelem utóbbi 60 évének legtöbb potyagólt kapó kapusa a bűnbak

A vb-történelem utóbbi 60 évének legtöbb potyagólt kapó kapusa a bűnbak

Uruguay két döntetlen után elveszítette a harmadik, a spanyolok elleni mérkőzését a labdarúgó-világbajnokságon, s ezzel – a korábbi világbajnokok közül egyedüliként – kiesett a csoportszakasz végén. A kapott gólnál nagyot hibázó veterán kapus, a 41. évében járó, Fernando Muslera nem ment ki a második félidőre, Sergio Rochet váltotta.

Budakalász 40 fok felett, Budapesten is megdőlt a rekord

32 éve Örkényben mérték az eddigi csúcsot, de ez most simán megdőlt, ahogy vasárnap, hétfőn és kedden is nagy valószínűséggel meg fog.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
Öt súlyos tévhit bénítja meg a bankokat, évi 1400 milliárd euró hiányzik a gazdasági fordulathoz Európában

Öt súlyos tévhit bénítja meg a bankokat, évi 1400 milliárd euró hiányzik a gazdasági fordulathoz Európában

Európának évente mintegy 1400 milliárd eurós beruházási hiányt kellene ledolgoznia, csakhogy a kontinens finanszírozási rendszere továbbra is döntően az agyonszabályozott bankrendszerre támaszkodik. Az Oliver Wyman Európai Bankszövetségnek készített elemzése szerint a bankrendszer nélkül nem finanszírozható a növekedési fordulat, a jelenlegi prudenciális keretrendszer azonban éppen a hitelezési kapacitás bővítését korlátozza. A jelentés szerint a globális pénzügyi válság után megerősített szabályozás javította a bankok ellenálló képességét, de mára túlzottan összetetté és helyenként aránytalanná vált: a magas tőkekövetelmények, az egymást átfedő pufferek és a széttagolt felügyeleti rendszer jelentős mennyiségű tőkét kötnek le. A szerzők ezért nem deregulációt, hanem célzott újrakalibrálást sürgetnek, amely a stabilitás megőrzése mellett több százmilliárd eurónyi banki hitelezési kapacitást szabadíthatna fel, és érdemben hozzájárulhatna Európa versenyképességének helyreállításához.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×