Infostart.hu
eur:
387.38
usd:
333.62
bux:
125501.23
2026. március 5. csütörtök Adorján, Adrián

A depressziósok uniója

Több mint 18 millió depressziós felnőtt él az Európai Unióban, évente pedig 58 ezren hajtanak végre öngyilkosságot. Az Európai Parlament jelentésében megjegyzi: a legutóbb csatlakozott államok közül többen is romlanak a mutatók.

Javítaná a tagállamok mentális egészségi helyzetét az Európai Unió, legutóbb az Európai Parlament készített jelentést a helyzetről.

A tanulmány megállapítja, hogy a közösség felnőtt lakosai közül több mint 18 millióan szenvednek súlyos depresszióban.

Magas az öngyilkosságok száma is: évente 58 ezren vetnek véget életüknek. A dokumentum szerint az öngyilkossági kísérletek száma ennél tízszer nagyobb.

A tanulmány megállapítja, hogy a mentális betegség a társadalmi kirekesztés és megbélyegzés forrása. Orvosok szerint az is gondot jelent, hogy emiatt sokan nem is mernek szakemberhez fordulni.

Súlyos következmények

A kábítószer-függősség, a bűnözés, a részegség, a balesetek, a munkakerülés, a vandalizmus, a hajléktalanság és számos más társadalmi probléma valójában a mentális egészségi problémákkal van összefüggésben - olvasható a jelentésben.

A dokumentum fölhívja a figyelmet arra, hogy néhány új uniós országban nem megfelelő a mentális egészségügyi ellátórendszer, ezért szemléletváltásra van szükség, emellett meg kell szüntetni az alulfinanszírozottságot is.

A parlamenti jelentés több tagállamban hiányolja a közösségi ellátásokat.

AZ EP szerint arra is szükség lenne, hogy a betegek egyablakos szolgáltatást vehessenek igénybe, azaz egy helyen lehessen orvosi- és szociális ellátáshoz, jogsegélyszolgálathoz hozzájutni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a kamara évnyitóján: békegazdaság vagy hadigazdaság? Ez a nagy kérdés ma

Orbán Viktor a kamara évnyitóján: békegazdaság vagy hadigazdaság? Ez a nagy kérdés ma

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) évnyitóján a Puskás Stadionban beszédet mondott Orbán Viktor miniszterelnök, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, Varga Mihály, a Magyar Nemzeti Bank elnöke és Nagy Elek, az MKIK elnöke. Orbán Viktor és Nagy Elek együttműködési megállapodást ír alá többek között a szakképzés „egyablakosításáról”. A miniszterelnök beszélt arról is, hogyan csökkentenék a különadókat.

Újabb országot támadott meg Irán

Az azerbajdzsáni külügyminisztériumba kérették Irán nagykövetét, mert csütörtökön Irán felől érkező drónok csapódtak be az országhoz tartozó Nahicsevánban.
Energiaexport-tilalom lép érvénybe

Kormányinfó
Energiaexport-tilalom lép érvénybe

Ingyenes marad az agrárium öntözővize, 154 ezer forint lesz pontosan a tanárok extra juttatása, a szakképzésnek is jut. 250 ezer tonna kőolajat szabadított fel a kormány. Íme, Gulyás Gergely és Vitályos Eszter friss bejelentései.
Szárazföldi inváziót kezdett Izrael, légicsata volt Katar felett, megtámadták Azerbajdzsánt - Percről percre az iráni háborúról csütörtökön

Szárazföldi inváziót kezdett Izrael, légicsata volt Katar felett, megtámadták Azerbajdzsánt - Percről percre az iráni háborúról csütörtökön

Izrael szárazföldi inváziót kezdett Libanon déli részén, a harcok folyamatosak a Hezbollah erőivel. Emellett limitált katonai műveletet folytatnak Szíriában is, Daraá térségében. Izraeli hírszerzési források szerint a jemeni húszik is beszállhatnak hamarosan a háborúba, Szaúd-Arábia már készül a támadásra, ellentámadásra. Amerika és Izrael is legalább még egy, de inkább még két hétig tartó háborúzásra készül a Közel-Keleten. A katari légierő iráni bombázókat lőtt le a légtérben, a nap folyamán pedig rakétatámadás érte Dohát, illetve Bahreint és Izraelt is. Délelőtt a semleges kaukázusi Azerbajdzsán területét is iráni támadás érte. Cikkünk folyamatosan frissül az iráni, közel-keleti háború csütörtöki fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×