eur:
394.05
usd:
365.64
bux:
65384.6
2024. március 29. péntek Auguszta

Vége Lenin mintafalujának?

A szovjet intellektuális és tudományos elit kísérleteként felépült Szokol falucska, amelynek létrehozását annak idején Lenin is támogatta, túlélte Sztálint, a II. világháborút és egy hatalmas hurrikánt is. Az orosz újgazdagok rohamának azonban úgy tűnik, nem tud ellenállni.

Az 1923-ban alapított önellátó közösség, amelynek épületei olyan híres építészek neveihez fűződnek, mint Alekszej Suszev, a Lenin-mauzóleum tervezője, több mint 1500 embernek, köztük rengeteg tudósnak és művésznek biztosított idilli életkörülményeket.

Szokolnak még saját szülőszobája, színháza, és önkormányzati épülete is volt.

Sztálin 1938-ban elrendelte ugyan a falu lebontását, ám az ott lakóknak és az ország legbefolyásosabb építészeinek a csodával határos módon sikerült megakadályozniuk a parancs kivitelezését.

Az orosz újgazdagokat azonban úgy tűnik, az elkötelezett lakosságnak sem sikerült megállítania: egyre többen vásárolnak házat Szokolban, azért, hogy utána kacsalábon forgó palotát építsenek a helyére.

Pedig nem keveset kérnek egy eredeti szokoli házért: legutóbb az egyik közel 400 millió forintnyi rubelért cserélt gazdát.

A falu 120 védett házából mindenféle kétes eredetű engedéllyel mindenesetre már sikerült is 18-at elbontatniuk az új tulajdonosoknak, a helyiek pedig tehetetlenek.

Címlapról ajánljuk

Teljes a patthelyzet a bécsi repülőtéren

Hiába a 36 órás sztrájk, megszakadtak a tárgyalások a szakszervezetek és az Austrian Airlines osztrák légitársaság között. A dolgozók a Lufthansa leányvállalatánál ugyanolyan béreket követelnek, mint az anyacégnél, ahol egyébként a közelmúltban zárult egy sikeres munkabeszüntetés.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.02. kedd, 18:00
Káel Csaba
a MÜPA vezérigazgatója, filmügyi kormánybiztos
A kormány veszélyhelyzeti intézkedései vannak Brüsszel asztalán

A kormány veszélyhelyzeti intézkedései vannak Brüsszel asztalán

Az Európai Bizottság két ügyben is kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen a közbeszerzésre vonatkozó uniós jogszabályok megsértésére hivatkozva még tavaly év végén, amelyek heteken belül új szintre léphetnek. A Portfolio uniós döntéshozóktól úgy értesült, hogy több esetben látnak még kételyeket a magyar közbeszerzési rendszert illetően, így valószínűleg további egyeztetésekre lesz szükség, ezek után májusban felszólítást küldhetnek, hogy ne citálják Magyarországot az Európai Unió Bírósága elé.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×