Infostart.hu
eur:
382.85
usd:
326.1
bux:
109213.64
2025. december 11. csütörtök Árpád

Megkezdődött a srebrenicai hóhérok pere

Hágában újabb és egyben az eddigi legnagyobb per kezdődött a srebrenicai mészárlás ügyében.

A volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús és emberiesség elleni bűnöket vizsgáló ENSZ-törvényszék előtt folyó per vádlottja hét volt boszniai szerb katonatiszt, akik a vád szerint több ezer boszniai muzulmán civil legyilkolásában működtek közre.

A vádpontok között öt esetben szerepel a népirtás bűntette is, ezért szakértők szerint ez az eljárás az egyik legnagyobb jelentőségű a hágai Nemzetközi Törvényszék történetében. Előzetesen mindegyik vádlott ártatlannak vallotta magát.

A mai perkezdést követően az eljárást a nyári ítélkezési szünet miatt elnapolják, és augusztus 21-én folytatatják.

A boszniai háború alatt az ENSZ védelme alatt álló srebrenicai enklávét 1995. július 11-én boszniai szerb csapatok lerohanták, majd július 19-éig mintegy nyolcezer, 15 és 78 év közötti boszniai muzulmán férfit és fiút végeztek ki a városban és környékén.

A második világháború óta elkövetett legnagyobb európai tömegmészárlást a törvényszék népirtásként tartja számon.

A tömeges kivégzések fő felelősének tartott Radovan Karadzic volt boszniai szerb elnök és Ratko Mladic hadseregparancsnok továbbra is bujkál.

Címlapról ajánljuk

Ukrán elnök: karácsonyig kaptunk időt Washingtontól

Az ukrajnai háború befejezéséről szóló megállapodás kidolgozására nem volt konkrét, ultimátumjellegű határidő, de az Egyesült Államok szeretné még karácsony előtt teljes mértékben tisztázni a megállapodás állását - közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön Kijevben újságírókkal.
VIDEÓ
Újabb rekordok dőltek az amerikai tőzsdéken

Újabb rekordok dőltek az amerikai tőzsdéken

Eleinte bizonytalan hangulat uralkodott ma Európa tőzsdéin, két ellentétes erő hatott és hat ma a piacokra: egyrészt tegnap az amerikai jegybank kamatot vágott és további kamatcsökkentéseket jelzett előre, ami javította a befektetői hangulatot, de ezt követően rontotta a képet, hogy az Oracle a vártnál gyengébb negyedéves számokat tett közzé, ami miatt újra előkerültek a mesterséges intelligencia buborék kipukkanásával kapcsolatos félelmek. A nap végére azonban már felfelé vették az irányt a tőzsdék, ez alól nem kivétel a hazai piac sem: a BUX nagyot emelkedett elsősorban a ralizó OTP-nek köszönhetően, miután több magas célár is jött a bankpapírra. Az amerikai tőzsdéken alapvetően pozitív volt a hangulat: az S&P 500 és a Dow Jones rekordmagasan zártak, a Nasdaqot viszont lehúzta az Oracle vártnál gyengébb gyorsjelentése.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. december 11. 21:48
×
×
×
×